İki/çok dilli çocuklarla çalışan dil ve konuşma terapistlerinin karşılaştıkları zorlukların ve olası çözümlerin incelenmesi: Nitel bir çalışma
Investigation of the challenges faced by speech and language therapists working with bilingual/multilingual children and possible solutions: A qualitative study
- Tez No: 958104
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de hizmet veren dil ve konuşma terapistlerinin (DKT) iki/çok dilliğe yönelik karşılaştıkları zorlukların ve olası çözümlerin incelenmesi amaçlanmaktadır. DKT'lerin yaşadıkları zorluklar ve olası çözümleri incelemek amacıyla; iki/çok dilli çocuklarla çalışan, gönüllü dil ve konuşma terapistleriyle çevrimiçi ya da yüz yüze bir ortamda önceden belirlenen 'yarı yapılandırılmış görüşme' soruları ile bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Bu betimsel çalışmaya, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan maksimum çeşitlilik örneklemesi ile belirlenen ve Türkiye'de görev yapan 17 DKT katılmıştır. Bulgular, Türkiye'deki dil ve konuşma terapisi uygulamalarında iki/çok dilliliğe özgü sistemsel ve eğitsel eksikliklerin bulunduğunu; buna karşın terapistlerin bağlama duyarlı, yaratıcı ve çocuk merkezli stratejiler geliştirerek bu eksiklikleri telafi etmeye çalıştıklarını göstermektedir. Sonuç olarak, çok dillilik temelinde yaşanan yapısal ve eğitsel eksiklikler gözler önüne serilmektedir. İki/çok dilliliğe yönelik zorunlu ya da seçmeli derslerin artırılmasına ve aile eğitimine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the challenges and possible solutions identified by speech and language therapists (SLTs) working in Turkey regarding bilingualism/multilingualism. In order to examine the difficulties experienced by SLTs and their proposed solutions, interviews were conducted with volunteer SLTs who work with bilingual/multilingual children. In this descriptive study, these interviews were carried out online or face-to-face using pre-determined semi-structured interview questions with 17 SLTs currently practicing in Turkey. They were selected using the maximum variation sampling method, one of the purposive sampling techniques. The findings highlight the presence of systemic and educational deficiencies specific to bi/multilingualism within SLT therapy practices in Turkey. However, the results also indicate that therapists develop context-sensitive, creative, and child-centered strategies to compensate for these shortcomings. In conclusion, the study reveals structural and educational gaps related to multilingualism, emphasizes the need to increase mandatory or selective courses on multilingualism and raises awareness regarding family education.