Hidrolik sistemler için debi tüketici sistemlerinin tasarımı, simülasyonu ve testleri
Design, simulation, and testing of flow consumer systems for hydraulic systems
- Tez No: 958115
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZEKİ YILMAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, hidrolik sistemlerde hassas akış kontrolü sağlamak amacıyla geliştirilen debi tüketici sistemlerin tasarımı, fiziksel testleri, sistem tanımlaması ve simülasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, farklı konfigürasyonlara sahip debi tüketici sistemlerin deneysel performansını değerlendirmek, elde edilen veriler ile sistem tanımlaması yaparak matematiksel modelini çıkarmak ve bu modelleri simülasyon ortamına entegre ederek doğrulamasını yapmaktır. Çalışmada, servo valfler, debimetreler, basınç sensörleri ve açma-kapama valflerinden oluşan üç farklı devre şemasına sahip konfigürasyon laboratuvar ortamında kurulmuş ve performans testleri gerçekleştirilmiştir. Test verileri kullanılarak Matlab Sistem Tanımlama Aracı ile sistem transfer fonksiyonları elde edilmiştir. Elde edilen matematiksel modeller, Simcenter Amesim ortamında debi tüketici konfigürasyonların simülasyon modellerine entegre edilmiştir. Bu modellerin doğruluğu, simülasyon ve test verilerinin karşılaştırılması ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, geliştirilen debi tüketici sistemlerin farklı konfigürasyonlarının akış kontrol performansını önemli ölçüde etkilediğini, doğru modellemenin sistem tasarım süreçlerinde güvenilirlik sağladığını göstermiştir. Bu çalışmanın, havacılık hidrolik sistem testleri ve genel endüstriyel uygulamalar için önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the design, physical testing, system identification, and simulation of flow consumer systems developed to achieve precise flow control in hydraulic systems. The aim of the study is to evaluate the experimental performance of flow consumer systems with different configurations, to perform system identification based on the obtained data in order to derive mathematical models, and to integrate these models into the simulation environment for validation. In the study, three different configurations, each with distinct circuit diagrams consisting of servo valves, flow meters, pressure sensors, and on-off valves, were constructed in a laboratory environment and subjected to performance tests. System transfer functions were obtained using the Matlab System Identification Toolbox based on the test data. The derived mathematical models were integrated into the simulation models of the flow consumer configurations within the Simcenter Amesim environment. The accuracy of these models was analyzed by comparing simulation results with experimental test results. The results showed that the different configurations of the developed flow consumer systems significantly affect flow control performance, and that accurate modeling ensures reliability in system design processes. This study is expected to make significant contributions to aircraft hydraulic system testing and general industrial hydraulic applications.