Havalimanı inşaatlarında risk değerlendirme etkisi
Impact of risk assessment on airport construction
  1. Tez No: 958114
  2. Yazar: VEYSEL TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnşaat sektöründe risk yönetimi, proje başarısını doğrudan etkileyen temel alanlardan biridir. Literatür incelendiğinde sektörde sıklıkla Fine-Kinney ve L-matris gibi yöntemlerin tercih edildiği, ancak bu yöntemlerin uygulanabilmesi için belirli bir deneyim ve veri birikimi gerektiği görülmektedir. Bu tez çalışmasında, havalimanı inşaatlarında karşılaşılabilecek 41 farklı risk faktörü literatür ve uzman görüşlerine dayanarak belirlenmiş, bu riskler hem deneyime dayalı analizlere hem de daha sistematik modellere uygun şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle yaygın olarak kullanılan Fine-Kinney yöntemi uygulanmış, bunun yanında daha az deneyimle uygulanabilen ve kaza geçmişi verisine ihtiyaç duymayan FMEA yöntemi de kullanılmıştır. Bu iki yöntemin analiz sonuçları karşılaştırılmış, farklı odak noktaları nedeniyle risk önceliklendirmelerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yöntemler arasında nesnel bir değerlendirme yapılabilmesi ve risk kategorilerinin önem düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan AHP sürece entegre edilmiştir. Elde edilen bulgular, yöntemlerin birlikte kullanımının risk değerlendirmesinde çok boyutlu bir bakış açısı sağladığını göstermektedir. Ayrıca analiz sürecinin proje ölçeği, veri erişimi ve ekip deneyimi gibi koşullara göre esnek olarak tasarlanması gerektiği uzman görüşleriyle de desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk management in the construction industry is one of the main areas that directly affect project success. When the literature is examined, it is seen that methods such as Fine-Kinney and L-matrix are frequently preferred in the sector, but a certain amount of experience and data accumulation is required to apply these methods. In this thesis, 41 different risk factors that may be encountered in airport construction are identified based on the literature and expert opinions, and these risks are evaluated in accordance with both experience-based analysis and more systematic models. Firstly, the widely used Fine-Kinney method was applied in the study, and the FMEA method, which can be applied with less experience and does not require accident history data, was also used. The analysis results of these two methods were compared and significant differences were found in risk prioritization due to different focal points. AHP, a multi-criteria decision-making method, was integrated into the process in order to make an objective evaluation between the methods and to determine the importance levels of risk categories. The findings show that the combined use of the methods provides a multidimensional perspective in risk assessment. It was also supported by expert opinions that the analysis process should be designed flexibly according to conditions such as project scale, data access and team experience.