Kil kullanılarak %100 doğal dokuma kumaşların boyanması ve boyanmış kumaşların giysi tasarımında kullanılması
Dyeing of 100% natural woven fabri̇cs with clay and the use of dyed fabrics in garment design
- Tez No: 958128
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZYAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında kilin yapısal özellikleri ve tekstil boyama sürecindeki potansiyeli ele alınmıştır. Killer kullanım açısından, birçok endüstriyel alanda büyük ekonomik potansiyel oluşturarak insanlığın temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Zararlı yıkama süreçlerine sürdürülebilir bir yaklaşım olarak, ülkemizde bulunan kil malzemeleri ile denemeler yapılarak tekstil sektörüne kazandırılmalıdır. Böylece su, enerji ve kimyasalların kullanımı en aza indirilerek fayda sağlanır. Tekstil endüstrisinin yüksek su tüketimi ve kimyasal kullanımından kaynaklanan çevresel etkilerini azaltmaya yönelik bir alternatif olarak, farklı kil türleri doğal boyar madde olarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, doğal liflerden oluşan pamuk, yün, keten ve kenevir kumaşları uygun mordanlama teknikleriyle boyamaya hazırlanmış ve çeşitli kil türleriyle boyanarak deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Uygulanan yöntemler sonucunda elde edilen kumaşlar sürtünmeye karşı renk haslığı ve yıkama haslığı ve testlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda, kil ile boyanmış kumaşlar sürdürülebilir tasarım ilkeleri çerçevesinde değerlendirilmiş ve bu kumaşlardan oluşan bir koleksiyon hazırlanmıştır. Araştırma, kil boyamanın tekstil sektöründe su, enerji ve kimyasal tüketimini önemli ölçüde azaltabileceğini ve doğal malzemelerle sürdürülebilir üretime katkı sağlayabileceğini ortaya koymaktadır. Sonuçlar doğrultusunda geliştirilen koleksiyon, ekolojik tekstiller için alternatif bir yöntem sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The structural properties of clay and its potential in the textile dyeing process are addressed. In terms of usage, clays meet fundamental human needs and hold significant economic potential across various industrial sectors. As a sustainable alternative to harmful washing processes, trials with clay materials found in our country should be conducted to integrate them into the textile industry. This would reduce the consumption of water, energy, and chemicals, thereby providing environmental benefits. As an alternative to the environmental impacts caused by the high water and chemical usage of the textile industry, various types of clay have been evaluated as natural dyeing agents. In this context, fabrics made of natural fibers such as cotton, wool, linen, and hemp were prepared for dyeing using appropriate mordanting techniques, and an experimental study was conducted by dyeing them with different types of clay. The resulting fabrics were subjected to tests for colour fastness to rubbing and washing. Based on the data obtained, the clay-dyed fabrics were evaluated within the framework of sustainable design principles, and a collection made from these fabrics was prepared. The research demonstrates that clay dyeing can significantly reduce water, energy, and chemical consumption in the textile sector and contribute to sustainable production using natural materials. The collection developed as a result presents an alternative method for ecological textiles.