The developing european private international law relating to consumer contracts
Gelişmekte olan avrupa birliği özel uluslar arası hukukunda tüketici sözleşmeleri
  1. Tez No: 958127
  2. Yazar: CEYDA ÜMİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER STONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Essex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Avrupa Toplulukları Antlaşmasından Nice Antlaşmasına uzanan süreç, Avrupa Birliğinin özel uluslar arası hukuk kurallarının oluşumu ve gelişmesine mükemmel bir zemin hazırlamıştır. Süregelen Birlik bütünleşme sürecine paralel olarak özel uluslar arası hukuk kuralları da Birliğin yasal müktesebatı kapsamında yeni bir özelliğe kavuşmuştur. Bu özellik, kanunlar ihtilafı olarak gündeme gelmiştir. Tüketici sözleşmeleri açısından özel bir öneme sahip bu özellik yeni normların ihdası veya mevcutların değişimini zorunlu kılmaktadır. Tüketici sözleşmelerinin kanunlar ihtilafı kuralları yönünden incelenmesi Çalışmanın temel hedefidir. Mevcut durumda sağlanan koruma, yetersizlikler ve daha iyi çözümler bu kapsamda tartışılmaktadır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümleri bu sözleşmelere uygulanacak hukuk ve yetkili yargı yeri açısından Avrupa Birliği özel uluslar arası hukuk kurallarını irdelemektedir. Internet tüketici sözleşmelerine özel önem atfedilerek çalışma genelinde ele alınmaktadır. Son bölümde Brüksel ve Roma Sözleşmelerinin ilgili maddelerinde değişiklik önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The process from the EC Treaty to the Treaty of Nice has prepared a perfect basis for the formation and the development of the European private international law rules. It might be concluded that in parallel to the continuing process of European integration, the private international law measures have gained a new feature under the EC legal framework. It might be defined as a developing system of conflict rules. This feature is of great importance as regards consumer contracts since it would enable the promulgation of required measures and the amendments in the current ones. An evaluation of consumer contracts in terms of jurisdictional aspects constitutes the main idea of this paper. The afforded protection for these contracts by the current situation its deficiences and possible improvements for better solutions are considered. Chapters II and III examine the European private international law measures concerning the determination of the competent forum and law. The Internet consumer contracts are given special consideration and discussed specifically in both chapters. Finally in the last part, recent developments and some desirable changes to the relevant articles of the Brussels and the Rome Conventions are proposed.