Toksik hepatit hastalarının etiyolojik dağılımı, risk faktörleri, klinik seyirleri ve sağkalımları
Etiological distribution, risk factors, clinical course, and survival of patients with toxic hepatitis
  1. Tez No: 958143
  2. Yazar: DUYGU BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÖKDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Toksik hepatite neden olan etkenleri belirlemeyi ve latent dönem, hastaların klinik seyri, hastalığın şiddetini ve sağkalımı değerlendirmeyi hedefledik. YÖNTEM: 2021-2024 yılları arasında hastanemiz dahiliye servisinde veya dahiliye ve gastroenteroloji polikliniklerinde toksik hepatit ile takip edilen hastalar çalışmaya alınmak üzere R94.5 (Karaciğer fonksiyon testlerinin anormal sonuçları), K71 (Toksik karaciğer hastalığı), T62.0 (Mantar yemenin toksik etkisi) ICD kodları ile takip edilen 5012 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hastalar arasında Amerikan Karaciğer Hastalıkları Çalışmaları Derneği'ne (AASLD) göre laboratuvar olarak toksik hepatit ile uyumlu olanlar hakkında hastane otomasyon sisteminden bilgi edinildi. Özellikle son altı ay içinde ilaç veya bitkisel ve gıda takviyeleri (HDS) alanlar incelendi. Her etken ve ilişkili hastanın klinik seyrinin LiverTox'taki veriler ile uyumu ve Roussel Uclaf Nedensellik Değerlendirme Yöntemi (RUCAM) skorlamasına göre toksik hepatit düşünülen 201 hasta çalışmaya dahil edildi. Akut ve kronik viral hepatit hastaları, safra yollarında tıkanıklık olanlar, sepsis, kalp yetmezliği hastaları, otoimmün ve metabolik karaciğer hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmedi. BULGULAR: Hastaların %54,5'i poliklinikten; %45,5'i ise servise yatırılarak takip edilmişti ve %44,6'sı asemptomatikti. En sık görülen semptomlar halsizlik, bulantı, karın ağrısı olup sarılık oranı %10,1'di. Karaciğer hasarı %62,1 hepatosellüler; %24,2 miks ve %13,6 oranda kolestatik paterndeydi. Kolestatik paternde diyabetes mellitus prevalansı diğer iki türe göre daha yüksek ve serum glikozu da daha yüksekti. Sorumlu etkenin birden fazla olması durumu miks türde diğer türlere göre daha fazlaydı. Hastaların %60,6'ında etiyoloji bir sınıfa ait; %28,8'inde 2 sınıfa ait, %10,'sında ise üç veya daha fazla sınıfa aitti. Bir sınıfa ait olan hasarda en sık görülen sınıflar, tüm hastalar içinde %18 ile antienfektifler; %8,59 ile HDS ve %7,58 ile antineoplastikler ve immünomodülatörlerdi. Tek başına veya diğer sınıf etkenlerle beraber değerlendirildiğinde ise; tüm hastaların %41,4'ü antienfektiflere, %30,3'ü kas iskelet sistemi ilaçlarına, %27,3'ü sinir sistemi ilaçlarına, %11'i HDS'ye ve %11'i antineoplastiklere maruz kalmıştı. Hepatotoksisite ciddiyetine göre; hastaların %82,3'ü hafif; %13,1'i orta ve %4,5'inin ciddi-ölümcül karaciğer hasarına sahipti. Hy yasası ile uyum %8,6'ydı. Tedavi edilen hastalar ile tedavi edilmeyenler arasında hasarın ciddiyeti arasında fark anlamlıyken mortalite arasında anlamlı fark yoktu. 6 aylık ölüm oranı %4 olup ölümlerin %12,5'i karaciğer kaynaklı; %87,5'i ise diğer nedenlere bağlıydı. Hastaların %7,1'inde karaciğer hasarı kronikleşti. SONUÇ: Antienfektifler, kas iskelet sistemi ilaçları ve sinir sistemi ilaçları hastaların en çok maruz kaldığı etkenleri kapsayan sınıflardı. Yaş, cinsiyet, eşlik eden hastalıklar ve latent dönem ile mortalite arasında ilişki yoktu.
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to identify the factors causing toxic hepatitis and to evaluate the latent period, the clinical course of patients, the severity of the disease, and survival. MATERIALS AND METHODS: Between 2021 and 2024, patients followed up for toxic hepatitis in our hospital's internal medicine department or internal medicine and gastroenterology outpatient clinics were included in the study using the ICD codes R94.5 (Abnormal liver function test results), K71 (Toxic liver disease), and T62.0 (Toxic effects of eating mushrooms) were retrospectively reviewed. Among these patients, information was obtained from the hospital automation system regarding those who, according to the American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD), were consistent with laboratory findings of toxic hepatitis. Individuals who had taken medication or herbal and dietary supplements (HDS) within the last six months were examined. A total of 201 patients with suspected toxic hepatitis, based on the consistency of each factor and the clinical course of the associated patient with the data in LiverTox and the Roussel Uclaf Causality Assessment Method (RUCAM) scoring, were included in the study. Patients with acute and chronic viral hepatitis, those with bile duct obstruction, sepsis, heart failure, autoimmune and metabolic liver disease were excluded from the study. RESULTS: 54.5% of patients were followed up in the outpatient clinic; 45.5% were inpatient clinic. 44.6% of patients were asymptomatic. The most common symptoms were fatigue, nausea, and abdominal pain, with a jaundice rate of 10.1%. Liver damage was hepatocellular in 62.1%, mixed in 24.2%, and cholestatic in 13.6%. The prevalence of diabetes mellitus was higher in the cholestatic pattern than in the other two types, and serum glucose was also higher. The presence of more than one causative agent was more common in the mixed type than in the other types. The factors causing hepatotoxicity belonged to one class in 60.6% of patients; to two classes in 28.8%; and to three or more classes in 10.6%. When the cause is in the one class; the most common drug classes associated with were anti-infectives (18% of all patients), HDS (8.59%), and antineoplastics and immunomodulators (7.58%). When evaluated alone or in combination with other classes, 41.4% of all patients were exposed to anti-infectives, 30.3% to musculoskeletal system drugs, 27.3% to nervous system drugs, 11% to HDS, and 11% to antineoplastics. According to the severity of hepatotoxicity, 82.3% of patients had mild, 13.1% had moderate, and 4.5% had severe-fatal liver damage. Hy law compliance was 8.6%. There was a significant difference in the severity of damage between treated and untreated patients, but no significant difference in mortality. The 6-month mortality rate was 4%, with 12.5% of deaths due to liver-related causes and 87.5% due to other causes. Liver damage became chronic in 7.1% of patients. CONCLUSION: Antiinfectives, musculoskeletal drugs, and nervous system drugs were the classes covering the factors to which patients were most exposed. There was no relationship between age, gender, comorbidities, and the latent period and mortality.