Al2O3-TİO2 hibrit kaplamaların sol-jel yöntemiyle üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of Al2O3-TIO2 hybrid coatings by sol-gel method
  1. Tez No: 958144
  2. Yazar: FATMA SEZGİ ERASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN GECÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Korozyon direnci, mekanik mukavemeti ve biyouyumluluğu nedeniyle 316 L paslanmaz çelik özellikle kimya, denizcilik, tıp ve enerji sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İyi mekanik özellikler ve kimyasal kararlılık gösterseler dahi bu çelikler yüksek aşınma direnci istenilen uygulamalarda hızlı yüzey kaybı yaşarken klor iyonları içeren ortamlarda da kolaylıkla korozyona uğrayabilmektedir. Bu nedenle, aşınma mukavemetine katkısı nedeniyle Al2O3, korozyon direncine katkısı nedeniyle TiO2 oksit seramikleri kaplama malzemesi olarak seçilmiş ve 316 L çeliğin aşınma ve korozyon direncini artırarak çalışma ömrünün uzatılması ve daha geniş uygulama alanlarına uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmalar kapsamında sol-jel yöntemiyle üretilen Al2O3-TiO2 hibrit kaplamalar 316 L plakalar üzerine uygulanmış ve farklı sinterleme sıcaklıkları (800 °C, 900 °C, 1000 °C) ile katman sayıları (2, 4, 6 katman) kullanılarak optimize edilmiştir. Ayrıca, kaplamaların kimyasal bileşimleri (TiO2 oranı %20, %35, %50, %65, %80) ve farklı konfigürasyonlardaki katmanlı yapılarının etkileri faz analizi (XRD), mikroyapı karakterizasyonu (SEM, FE-SEM, EDS), aşınma testleri, elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) ve potansiyodinamik polarizasyon testleri ile detaylı olarak araştırılmıştır. Sonuçlar, 1000 °C'de sinterlenen 4 katmanlı %65 TiO2 içeren hibrit kaplamanın en iyi aşınma ve korozyon direncine sahip olduğunu göstermiştir. Bu kaplama, homojen yapısı ve düşük gözenekliliği sayesinde yüksek sertlik ve korozyon koruması sağlamıştır. Katmanlı kaplamalar ise hibrit kaplamalara kıyasla daha pürüzsüz yüzeyler ve daha az mikro çatlak içermiş, bu da aşınma ve korozyon direncini artırmıştır. Özellikle TATA ve ATAT konfigürasyonları, en yüksek performansı sergilemiştir. Bu sonuçlar, Al2O3-TiO2 kaplamaların endüstriyel uygulamalarda korozyon ve aşınmaya karşı etkili bir koruma sağlayabileceğini ve kaplamaların kimyasal bileşimi, katman sayısı ve sinterleme sıcaklığının performans üzerindeki kritik rolünü ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Due to its corrosion resistance, mechanical strength, and biocompatibility, 316L stainless steel is widely used in the chemical, maritime, medical, and energy sectors. Although these steels exhibit good mechanical properties and chemical stability, they can experience rapid surface wear in applications requiring high abrasion resistance and are also prone to corrosion in environments containing chloride ions. Therefore, Al2O3, which contributes to abrasion resistance, and TiO2, which contributes to corrosion resistance, were chosen as oxide ceramic coating materials. The goal was to enhance the wear and corrosion resistance of 316L steel, extending its service life and making it suitable for a wider range of applications. In the experimental studies, Al2O3-TiO2 hybrid coatings produced by the sol-gel method were applied to 316L plates and optimized using different sintering temperatures (800 °C, 900 °C, 1000 °C) and layer numbers (2, 4, 6 layers). Additionally, the effects of the chemical composition of the coatings (TiO2 content of 20%, 35%, 50%, 65%, 80%) and multilayer structures in different configurations were investigated in detail using phase analysis (XRD), microstructure characterization (SEM, FE-SEM, EDS), wear tests, electrochemical impedance spectroscopy (EIS) and potentiodynamic polarization tests. The results showed that the hybrid coating containing 65% TiO2, sintered at 1000 °C with four layers, exhibited the best wear and corrosion resistance. This coating provided high hardness and corrosion protection due to its homogeneous structure and low porosity. The multilayer coatings, compared to the hybrid coatings, exhibited smoother surfaces and fewer microcracks, which enhanced wear and corrosion resistance. Specifically, the TATA and ATAT configurations demonstrated the highest performance. These results indicate that Al2O3-TiO2 coatings can provide effective protection against corrosion and wear in industrial applications and highlight the critical role of the coatings' chemical composition, layer number, and sintering temperature on performance.