Vatandaşın olay yeri inceleme süreçlerine dair bilgi düzeyi ve soruşturma süreçlerine etkisinin araştırılması: Kocaeli örneği
Investigation of the citizen's level of knowledge about crime scene investigation processes and their impact on investigation processes: The case of Kocaeli
  1. Tez No: 958164
  2. Yazar: MÜCAHİT İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAT COMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırmanın amacı, vatandaşların olay yeri inceleme süreçlerine dair bilgi düzeylerinin ve soruşturma süreçlerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma Kocaeli ilinde yaşamakta olan 18-54 yaş arası 389 bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veriler elektronik ortamda araştırmacı tarafından geliştirilen 'Demografik Bilgi Formu' ile 'Vatandaşların Olay Yeri İnceleme Süreçlerine Dair Bilgi Düzeyi Anketi' yardımı ile gönüllülük esası gözetilerek toplanmıştır. Elde edilen veriler araştırma soruları doğrultusunda istatistiksel yazılım programı ile analiz edilmiş ve sunulmuştur. Vatandaşların demografik özellikleri ve anketten aldıkları puanlar, frekans ve yüzde değerleri ile betimsel olarak açıklanmıştır. Vatandaşların demografik özellikleri ile bilgi düzeyleri arasındaki ilişkiler Bağımsız Gruplar Arası t-Test, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Çoklu Karşılaştırma Testleri ile incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların ortalama puanlarının 56,73 olduğu, vatandaşların bilgi düzeylerinin beş madde için orta düzeyde, on bir madde için iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların olay yeri incelemeye dair bilgileri en fazla kitle iletişim araçlarını kullanarak, en az basılı kaynakları kullanarak edindiği görülmüştür. Araştırma sonuçları, erkek katılımcıların kadın katılımcılardan; üniversite mezunu katılımcıların lise ve ilkokul mezunu katılımcılardan; 18-25 yaş arası katılımcıların 41-54 yaş arasındaki katılımcılardan daha yüksek bilgi düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Bilgi kaynağına göre bilgi düzeyi incelendiğinde, tüm kaynaklardan aynı anda bilgi edinen, sadece basılı kaynakları kullanan, kolluk kuvvetlerinden/eğitimcilerden ve basılı kaynaklardan aynı anda bilgi edinen vatandaşların bilgi düzeylerinin, kitle iletişim araçlarından bilgi edinen vatandaşlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Bilgi kaynağına yönelik araştırma sonuçları ele alındığında, sosyal medya, internet, televizyon gibi kitle iletişim araçlarından elde edilen bilgilerin diğer tüm gruplardan daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Vatandaşların doğru kaynaklardan bilgiye ulaşması adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of knowledge of citizens about crime scene investigation processes and their impact on investigation processes. The research was conducted with the participation of 389 individuals between the ages of 18-54 living in Kocaeli. The screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The data were collected on a voluntary basis with the help of the 'Demographic Information Form' developed by the researcher in electronic environment and the 'Citizens' Knowledge Level Survey on Crime Scene Investigation Processes'. The obtained data were analyzed and presented with a statistical software program in accordance with the research questions. The demographic characteristics of the citizens and the scores they received from the survey are described descriptively with frequency and percentage values. The relationships between the demographic characteristics of citizens and their knowledge levels were examined by Independent Samples t-Test, One-Way Variance Analysis and Multiple Comparison Tests. According to the results of the research, it was found that the average scores of the participants were 56.73, the knowledge levels of citizens were at an intermediate level for five items and a good level for eleven items. It was found that the participants obtained information about crime scene investigation by using the most mass media and using the least printed sources. The research results showed that male participants were from female participants; university graduate participants were from high school and elementary school graduate participants.; It showed that participants aged 18-25 had a higher level of knowledge than participants aged 41-54. When the level of knowledge according to the information source was examined, it was found that the knowledge levels of citizens who obtained information from all sources at the same time, used only printed sources, obtained information from law enforcement agencies/educators and printed sources at the same time were higher than those of citizens who obtained information from mass media. When the results of the research on the source of information are taken into consideration, it has been seen that the information obtained from mass media such as social media, Internet, television is at a lower level than all other groups. Suggestions have been presented in order for citizens to access information from the right sources.