Serbest diş eti grefti operasyonunda yaşın alıcı bölge yara iyileşmesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of age on recipient area wound healing in free gingival graft operation
- Tez No: 958166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SELİN GÜNGÖRMEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; yaşın, serbest dişeti greftinin (SDG) iyileşmesine etkilerinin klinik ve vasküler endotelyal büyüme faktörü-A (VEGF-A), epidermal büyüme faktörü (EGF) ve transforme edici büyüme faktörü β-1 (TGF-β1) seviyeleri ile biyokimyasal olarak değerlendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sistemik sağlıklı, genç grupta (GG) 20-35 yaş ve yetişkin grupta (YG) 50-65 yaş aralığında 15'er hasta dahil edildi. Plak (Pİ) ve gingival indeks (Gİ), sondalama derinliği (SD), sondalamada kanama (SK) ve klinik ataşman seviyesi (KAS), keratinize diş eti dikey boyutu (KDDB) ve kalınlığı (KDK), greft kalınlığı 0. gün, 1., 3. ve 6. aylarda, greft dikey boyutu (GDB), greft yatay boyutu (GYB) ve greft alanı (GA) fotoğraflar üzerinden bilgisayar programına aktarılarak ve greft büzülmesi (GB) 0. ve 14 gün, 1., 3., ve 6. aylarda hesaplandı. Operasyon öncesi ve 14. gün alıcı bölgedeki dişlerden diş eti oluğu sıvısı, 4. ve 7. günlerde alıcı bölgeden yara sıvısı toplandı. VEGF-A, EGF ve TGF- β1 analizi için ELISA kullanıldı. Bulgular: Operasyon bölgesi Gİ, SD ve KAS gruplarda azalırken, Pİ ve SK sadece GG'da azaldı (p0,05), KAS YG'da yüksek bulundu (p0,05). Gruplarda GYB, GDB ve GA 3. ve 6. aylarda azaldı (p0,05). GB 3. ay hariç diğer dönemlerde GG YG'dan yüksek bulundu (p0,05). EGF iki grupta da tüm ölçüm dönemlerinde başlangıca göre artış görüldü (p0,05). GG, TGF-β1 başlangıca göre 4., 7. ve 14.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of age on free gingival graft (FGG) healing clinically and biochemically by analizing vascular endothelial growth factor-A (VEGF-A), epidermal growth factor (EGF), transforming growth factor beta-1 (TGF-β1). Materials and Methods: 30 systemically healthy patients were included, 15 in young group (YG) (aged 20–35) and 15 in adult group (AG) (aged 50–65). Plaque (PI) and gingival index (GI), probing depth (PD), bleeding on probing (BOP), clinical attachment level (CAL), keratinized tissue width (KTW) and thickness (KTT), graft thickness were recorded at baseline, 1st, 3rd, and 6th months. Vertical (VDG) and horizontal dimension of graft (HDG), graft area (GA) were measured from photographs using analysis software. Shrinkage (S) was calculated at baseline, day 14, 1st, 3rd, and 6th months. Gingival crevicular fluid were collected from recipient site teeth on day 0 and 14, wound fluid were obtained from recipient site on day 4 and 7. VEGF-A, EGF, and TGF-β1 were analyzed using ELISA. Results: GI, PD, CAL decreased in groups (p0.05), CAL was higher in AG (p0.05). HDG, VDG and GA decreased at 3rd and 6th months in both groups (p0.05). Except 3rd month, S was higher in YG at all time points (p0.05). EGF increased at all time points in groups (p0.05).