Dişeti çekilmelerinin serbest dişeti grefti ve kuronale kaydırılan flep tekniği ile iki aşamalı tedavisinde mine matriksi proteinlerinin kullanıldığı ve kullanılmadığı vakaların karşılaştırılması
Clinical evaluation of the 2-staged free gingival graft of buccal gingival recessions with and without use of enamel matrix derivative
  1. Tez No: 116010
  2. Yazar: MURAT ÖZVERİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
1. ÖZET Dişeti çekilmelerinin tedavisinde çok sayıda cerrahi teknik tek başına ve kombine olarak kullanılmaktadır. Ancak kök yüzeyi örtülmesinin nicelik ve nitelik olarak istenen düzeyde olmaması, biyomodülatör maddelerin ilave yararlar sağlamak amacıyla kullanılmasını gündeme getirmiştir. Bu maddelerden mine matriksi proteini türevinin (MMT), periodontal yara bölgesinde sementogenezi taklit ederek, yeni hücresiz sement ile karakterize yeni ataşman oluşumunu sağladığı bildirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, serbest dişeti grefti (SDG) operasyonunu takiben uygulanan kuronale kaydırılan flep (KKF) operasyonu tekniğinin kök yüzeyi örtülmesindeki etkinliğine MMT'nin katkısı olup olmadığını incelemektir. Bu çalışmada, ağız içinde en az bir dişte bukkal dişeti çekilmesi bulunan 15 kadın ve 3 erkek, yaş ortalaması 30.44±11.89 olan toplam 18 birey yer aldı. Araştırma, Miller 1. ve 2. sınıf toplam 24 dişeti çekilmesi lezyonunda gerçekleştirildi. Defektler rastgele iki gruba ayrıldı (n=12). Her iki grupta da önce keratinize dişeti dikey boyutunu (KDDB) arttırmak için SDG operasyonu uygulandı. Sekiz hafta sonra, deney grubuna MMT' in ticari formu olan Emdogain® ile birlikte KKF, kontrol grubuna ise sadece KKF operasyonu yapıldı. SDG operasyonundan önce, 8 hafta sonra ve KKF operasyonundan 32 hafta sonra klinik parametreler kaydedildi. Çalışmanın sonunda (40.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Many surgical techniques have been used either alone or in combination to treat gingival recessions in humans. Since the root coverage obtained was insufficient quantitatively and qualitatively, the use of materials with biomodulative properties have been proposed. Enamel matrix derivative (EMD) was reported to mimic the cementogenesis in the periodontal wound healing area by stimulating the formation of new attachment characterized with new acellular cementum. The aim of the study was to assess the efficacy of EMD on the clinical outcome of free gingival graft (FGG) procedure followed by coronally advanced flap (CAF) surgery. A total number of 24 Miller Class 1 and 2 gingival recessions in 18 patients (3 male, 15 female, average age 30.44±11.89) were included. The defects were randomly divided into two groups (n=12) and FGG was placed to increase the width of keratinized gingival tissue. After 8 weeks, CAF+Emdogain® -the commercially available form of EMD and CAF alone were performed in the test and control groups, respectively. The clinical parameters were recorded before and 8 weeks after the FGG procedure and 32 weeks after the CAF operation. The initial recession value of 4.33±1.07 mm was reduced to 2.08±0.97 mm in the test group while the reduction in the control group was from an initial value of 3.67±1.37 mm to 1.63±0.93 mm. These changes correspond to a root coverage of 52% and 56% respectively. The difference between two groups was not statistically significant. The mean relative attachment (RAL) gain was 2.67±2.70 mm (p0.05). The results of this study suggest that Emdogain® does not seem to improve the clinical outcomes of buccal gingival recessions treated by means of CAF.