Farklı merkezlerde doğum yapan kadınların doğum ünitesi memnuniyetlerinin travmatik doğum algılarına etkisi
The effect of delivery unit satisfaction on perceptions of traumatic birth in women giving birth in different centers
  1. Tez No: 958167
  2. Yazar: ŞEYDA ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜMRÜT YILAR ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, farklı merkezlerde vajinal doğum yapan kadınların doğum ünitesi memnuniyetlerinin travmatik doğum algılarına etkisi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı tasarımda planlanan araştırma, Tokat ilinde bulunan iki hastanede vajinal doğum yapan 275 lohusa ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, literatür doğrultusunda geliştirilen“Sosyodemografik Veri Formu”,“Doğum Ünitesi Memnuniyet Değerlendirme Ölçeği”ve“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ)”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü ANOVA ve Post-Hoc testlerinden Tukey HSD ve Tamhane's testleri kullanılmıştır. Veriler arasındaki ilişki Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiş; yordayıcılık düzeyi ise basit doğrusal regresyon analizi ile belirlenmiştir. İstatistiksel testlerde anlamlılık düzeyi %95 güven aralığında ve p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the birth unit satisfaction of women who gave vaginal birth in different centers on their perception of traumatic birth. The study, planned in a descriptive design, was conducted with 275 puerperal women who had vaginal birth in two hospitals in Tokat province. Data were collected using the“Sociodemographic Data Form”,“Bırth Unıt Satısfactıon Evaluatıon Scale”and“Traumatic Birth Perception Scale (TBPS)”developed in line with the literature. The obtained data were analyzed in SPSS 22.0 program. In the evaluation of the data, t-test in independent groups, one-way ANOVA and Tukey HSD and Tamhane's tests from Post-Hoc tests were used. The relationship between the data was evaluated with Pearson Correlation analysis; the predictive level was determined with simple linear regression analysis. In statistical tests, the significance level was accepted as 95% confidence interval(p0.05).