Minimal invaziv ve açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda çevresel stresörlerin incelenmesi
Investigation of environmental stressors in patients undergoing minimally invasive and open heart surgery
- Tez No: 958179
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ÖZER GÜÇLÜEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kalp cerrahisi, dünya genelinde kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde sıklıkla başvurulan, hayat kurtarıcı yöntemlerden biridir. Açık kalp cerrahisi sternotomi uygulanarak kalbe yapılan cerrahi girişimidir. Son yıllarda açık kalp cerrahisi ile yapılan bazı operasyonlar minimal invaziv kalp cerrahisi tekniği ile gerçekleştirilebilmektedir. Minimal invaziv kalp cerrahisi küçük insizyonlarla uygulanan cerrahi işlemlerdir. Bu araştırma kardiyovasküler cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan, minimal invaziv ve açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda çevresel stresörleri incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı-kesitsel bir çalışmadır. Araştırma, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde 01.02.2025–01.05.2025 tarihleri arasında servise transfer kararı verilmiş hastalar ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 80 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcıların çoğunluğunu 60 yaş ve üzeri, erkek, evli, eğitim durumu ilköğretim ve altı, kronik hastalığı olan, 24 saatten az yoğun bakımda kalmış bireylerin oluşturduğu belirlenmiştir. Bireylerin Çevresel Stresör Ölçeğinden minimum 43, maksimum 141 puan alındığı belirlenmiştir. Bireylerin çevresel stres düzeyine ilişkin puan ortalaması 84,33±26,32 olarak saptanmıştır. Bireylerin yoğun bakımda yattıkları süre boyunca en fazla etkilendikleri çevresel stresörlerin;“ağrı olması”,“eşini özlemek”,“su içememesi”,“sıkılması”,“kendi kontrolünün kendi elinde olmaması”olduğu saptanmıştır. Açık kalp cerrahisi ve minimal invaziv kalp cerrahisi geçiren hastalar arasında“ağrı olması”,“aile ve arkadaşları günde birkaç dakika görmek”,“hemşirelerin çok aceleci olmaları”,“oksijen almak/oksijen maskesi takmak”gibi stresörler açısından istatiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada açık ve minimal invaziv kalp cerrahisi olan hastaların çevresel stresörlerden etkilenme düzeyleri yüksek bulunmuştur. Yoğun bakım hemşirelerinin çevresel stresörleri önceden tespit etmeleri ve uygun önlemleri alabilmeleri için eğitimler düzenlenmesi, hasta odaklı bakımın ve sistematik yaklaşımların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiac surgery is one of the most frequently used life-saving methods in the treatment of cardiovascular diseases worldwide. Open heart surgery is a surgical procedure on the heart in which a sternotomy is performed. In recent years, some operations performed using open heart surgery can also be performed using the minimally invasive heart surgery technique. Minimally invasive cardiac surgery is a surgical procedure that is performed using small incisions. This study is a descriptive crosssectional study conducted to investigate the environmental stressors in patients admitted to the cardiovascular surgery intensive care unit undergoing minimally invasive and open heart surgery. The study was conducted between 01/02/2025 and 01/05/2025 in the Surgical Intensive Care Unit of Istanbul Mehmet Akif Ersoy Chest, Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital with patients scheduled for transfer to the unit. The study sample consisted of 80 people. It was found that the majority of the study participants were 60 years and older, male, married, with primary education or lower, with chronic diseases and people who spent less than 24 hours in the Intensive Care Unit (ICU). Participants were found to score a minimum of 43 and a maximum of 141 points on the environmental stress scale. The average score of the individuals in terms of environmental stress level was 84.33±26.32. It was found that the environmental stressors that most affect people during their stay in the ICU are:“pain”,“missing your spouse”,“not being able to drink water”,“being bored”,“not being able to control yourself”. It was found that there was a statistically significant difference between patients undergoing open heart surgery and patients undergoing minimally invasive heart surgery in terms of stressors such as“pain”,“seeing family and friends for a few minutes a day”,“nurses are in a hurry”,“getting oxygen/wearing an oxygen mask”. The study found that patients undergoing open and minimally invasive heart surgery are highly affected by environmental stressors. It is recommended to train ICU nurses to recognise environmental stressors in advance and take appropriate precautions, as well as to develop patient-centred care and systematic approaches.