Prematüre bebeklerin annelerine verilen web tabanlı izlem programının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the web-based monitoring program given to mothers of premature babies
- Tez No: 958186
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma 28-316 gebelik haftasında doğan prematüre bebek annelerine verilen web tabanlı hastane ve ev izlem programının annenin stresi, sorun çözme ve taburcu olmaya hazırlık ve evde bakım becerileri ve bebekte büyüme-gelişme, bebeğin hastaneye tekrarlı yatışı üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Paralel grup randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılan araştırmaya 61 bebek ve annesi (Girişim grubu=31,Kontrol grubu=30) katılmıştır. Girişim grubundaki annelere Aile Merkezli Güçlendirme Modeli“ne temellendirilmiş web tabanlı program izlem programı uygulanmıştır. Program ”hastaneden taburculuğa hazırlık“, ”eve geçiş“ ve ”evde bakım“ olarak şekilde 3 modülden oluşmuştur. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Bebek İzlem Formu, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Anne Baba Stres Ölçeği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinden Taburcu Olmaya Hazırlık ve Evde Bakım Ölçeği, Sorun Çözme Becerileri Değerlendirme Formu, Ankara Gelişim Tarama Envanteri ve antropometrik ölçümler kullanılmıştır. Düzeltilmiş 1 ve 3 ayda, girişim ve kontrol grubundaki prematüre bebeklerin kilo, boy, baş çevresi z skorları ve ”AGTE İnce Motor Gelişim" puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. AGTE-Dil-Bilişsel, AGTE-Kaba-Motor, AGTE-Sosyal-Beceri-Öz-Bakım ve AGTE-Genel bakımından girişim grubundaki bebeklerin puan ortalamaları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek belirlenmiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the effects of a web-based hospital and home monitoring program given to mothers of premature babies born at 28-316 weeks of gestation on mothers' stress, problem solving and preparation for discharge, home care skills, growth and development of the baby, and the baby's repeated hospitalizations. 61 babies and their mothers (Intervention group=31,Control group=30) participated in the study conducted in a parallel group randomized controlled experimental design. A web-based program based on the“Family-Centered Empowerment Model”was applied to the mothers in the intervention group. The program consisted of 3 modules as“preparation for discharge from the hospital”,“transition to home”and“home care”. Descriptive Information Form, Baby Follow-up Form, Neonatal Intensive Care Unit Parent Stress Scale, Neonatal Intensive Care Unit Discharge Preparation and Home Care Scale, Problem Solving Skills Assessment Form, Ankara Development Screening Inventory and anthropometric measurements were used in data collection. No statistically significant difference was found in weight, height, head circumference z scores and“AGTE Fine Motor Development”scores of premature babies in the intervention and control groups at 1 and 3 months. The mean scores of the babies in the intervention group were statistically significantly higher than the control group in terms of AGTE-Language-Cognitive, AGTE-Gross-Motor, AGTE-Social-Skills-Self-Care and AGTE-General was found to be significantly higher(p0.05).