İnsan kolon kanseri hücrelerinde radyofrekans alan maruziyetinden kaynaklı oksidatif DNA hasarında mikroRNA'lar
MicroRNAs in oxidative DNA damage induced by radiofrequency field exposure in human colorectal cancer cells
- Tez No: 958188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARIN TOMRUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerle birlikte kablosuz iletişim sistemlerinin kullanımında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Bu artış beraberinde insan yapımı yapay EM alanların olası biyolojik ve sağlık etkilerini gündeme getirmiştir. Bu kapsamda, Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) 2011 yılında RF-EM alanları insanlar için“olası kanserojen”(Grup 2B) sınıfına dahil etmiştir. RF-EM alanların potansiyel sağlık etkileri konusundaki bilimsel belirsizlikler göz önünde bulundurularak ihtiyat ilkesi benimsenmiş ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından, genel halk ve iş yeri maruziyeti için limit değerler belirlenmiştir. Buna rağmen, RF-EM alanların olası sağlık etkilerini hangi mekanizmalar üzerinden gerçekleştirdiği konusu halen tartışılmaktadır. MikroRNA'lar (miRNA'lar), gen ifadesinin düzenlenmesinde görev alan, yaklaşık 20-22 nükletoid uzunluğunda, protein kodlamayan küçük RNA molekülleridir. RF-EM alanların bu küçük gen düzenleyici moleküller üzerinde etkili olup olmadığı konusu ise literatürde sınırlı sayıda çalışma ile ele alınmıştır. Bu tez çalışmasının temel amacı, belirli frekans ve sürelerde uygulanan RF-EM alanların, oksidatif stres ve DNA hasarı ile ilişkili olduğu literatür tarafından bilinen bazı miRNA'ların gen ifadesi düzeylerine etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada insan kolon kanserini temsilen HT-29 hücre hattı kullanılmıştır. Hücreler, bir sinyal jeneratörü tarafından üretilen sürekli dalga formundaki RF-EM alana 2450 MHz ve 2600 MHz frekanslarda, 24 saat ve 48 saat süreyle CO₂ inkübatör koşullarında maruz bırakılmıştır. RF-EM alan maruziyeti sonrasında hücrelerden total RNA izolasyonu gerçekleştirilmiş; takiben hsa-miR-149-3p, hsa-miR-615-3p ve hsa-miR-1260b miRNA'larının ifade düzeyleri kantitatif olarak RT-qPCR yöntemiyle analiz edilmiştir. 2600 MHz - 48 saat maruziyet grubunda kendi negatif kontrol grubuna kıyasla, hsa-miR-149-3p için istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu tespit edilmiştir. Ancak bu etkinin, ilgili miRNA'ların hedeflediği mRNA'lar aracılığıyla hangi biyolojik süreçleri etkilediği ve bu etkilerin protein düzeylerine yansıyıp yansımadığı gibi konuların aydınlatılması için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
At present, a significant increase has been observed in the use of wireless communication systems due to technological advancements. This rise has brought the potential biological and health effects of artificial, human-made electromagnetic (EM) fields into focus. In this context, the International Agency for Research on Cancer (IARC), affiliated with the World Health Organization (WHO), classified radiofrequency electromagnetic (RF-EM) fields as“possibly carcinogenic to humans”(Group 2B) in 2011. Considering the scientific uncertainties regarding the potential health effects of RF-EM fields, the precautionary principle has been adopted, and exposure limit values for the general public and occupational settings have been established by the International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), a non-profit organization. Nevertheless, the mechanisms through which RF-EM fields may exert possible health effects remain a subject of ongoing debate. MicroRNAs (miRNAs) are small non-coding RNA molecules, approximately 20–22 nucleotides in length, that play a critical role in the regulation of gene expression. Whether RF-EM fields have an effect on these small gene-regulating molecules has been addressed in the literature only by a limited number of studies. The primary aim of this thesis is to evaluate the effects of RF-EM fields, applied at specific frequencies and durations, on the gene expression levels of certain miRNAs that are known from the literature to be associated with oxidative stress and DNA damage. In this study, the HT-29 cell line, representing human colorectal cancer, was used. The cells were exposed to continuous wave RF-EM fields generated by a signal generator at frequencies of 2450 MHz and 2600 MHz for durations of 24 and 48 hours under CO₂ incubator conditions. Following RF-EM field exposure, total RNA was isolated from the cells, and the expression levels of the miRNAs hsa-miR-149-3p, hsa-miR-615-3p, and hsa-miR-1260b were quantitatively analyzed using the RT-qPCR method. A statistically significant decrease in hsa-miR-149-3p expression was observed in the 2600 MHz – 48-hour exposure group compared to its respective negative control group. However, more comprehensive studies are needed to clarify which biological processes may be influenced through the mRNA targets of these miRNAs and whether such effects are reflected at the protein level.