Minimal öğelerle oluşturulan foto-grafik elemanların grafik tasarıma etkisi
The effect, contribution and use of photographic elements created with minimal elements to graphic design
- Tez No: 866926
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ÇELİKSAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüz dünyasının koşturmacasında, kavramları aktarmaya yönelik basit tasarımların kullanımı önemli bir role sahiptir. Yazılı kavramların görseller halinde hızlı şekilde aktarılabildiği alanlardan biri olan bilgilendirici grafik (informative graphic), bilginin ve mesajın anlaşılmasında kaliteyi de yükseltir. Basitlik amaçlı yöntemlerde fotoğrafçılık yaygın olarak kullanılır ve bu kavramların izleyiciye aktarılmasına yardımcı olur. Minimal fotoğrafçılık, anlamı yoğun olan basit özneleri seçme amaçlı fikir üretme yönünde temel araçlardan biridir. Grafik sanatının gelişimi bilgilendiricidir. Bu araştırma bilgilendirici grafiklerde minimal fotoğrafçılığın uygulanmasını incelemeyi amaçlamaktadır. Kütüphane çalışması yapılarak kabul görmüş kitap ve makalelerin incelemesi yoluyla gerekli bilgiler toplandı. Araştırmanın bulguları gösterdi ki, minimal fotoğrafçılıkla bilgilendirici grafiklerin birlikteliğinin uzun bir geçmişi var ve günümüzde profesyonel bir faaliyet alanı olarak hayatımızda yer alıyor. Kavram aktarımındaki hız ve kalitede artış ihtiyacı yanında izleyicinin zihninin sürekli meşgul olmasının yol açtığı pek çok sorun var. Bu daha çok mesajın ve olumlu noktaların anlaşılmasıyla ilgilidir. Antik çağlardan bu yana insanlar bilgiyi doğal koşullarda ve günlük deneyimleriyle elde etmişlerdir. Nesneler ve kavramlar hakkında konuştular, ama en temel rolü hep görsel iletişim üstlendi. Bilgi birikimi oluşmamış ve yazı dili henüz şekillenmemişken bile insanların kullandığı dil resim ve grafik tasarımdı. Fransa'nın güneyindeki Chauvet Mağarası'nda Taş Devri'ne ait ilk grafik örnekleri olarak duvarlara boyalarla hayvan resimleri çizildi. Bilimin gelişmesi ve yeni teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte insanın yaratıcı zihni doğal çevrenin yanında yapay ortamlar da yarattı ve daha çeşitli iletişim uygulamalarını mümkün kıldı. Öte yandan çağımızda iletişimin yaygınlaşmasıyla, görsellerin doğası gereği infografikler (veya bilgilendirici grafikler) içeren görsel işaretlerle iletişim kurmak çok önemli hale geldi. Grafik tasarımın bu alt dalı ağırlıklı olarak bilgiye ihtiyaç duyulan yerlerde kendini gösterdi. Fotoğraf kullanımı Batı'da özellikle Birinci Dünya Savaşı sonrasında önem kazandığı için, geçmiş araştırmalar sınırlıdır. Bu durum 1920'lerden 1960'lara kadar olan tarihsel dönemin nitelikleriyle ilgilidir ve modern grafiğin gelişip popülerlik kazanmasıyla örtüşür. Fotoğraf, sınırlı kullanımı nedeniyle 19. yüzyıl grafik tasarımında unutulmuştur. Günümüze kadarki uzun yolculuğunda grafik, görsel iletişim ve aktarım için daima farklı araçlar kullansa da grafik anlatımın en önemli araçlarından biri fotoğraftır. Yazı ve görüntülemeyle birlikte mevcut grafiğin ana yapısını oluşturur. Grafik çalışmalarında devrim yaratan farklı eserler grafiğin biçimini, içeriğini ve mesajını değiştirerek onu zenginleştirdiler, kapsamını ve erişimini genişlettiler. Minimalist fotoğrafçılıkta genellikle çok basit kompozisyonlar, çoğunlukla çizgiler ve dokular bulunduğu için, anlatımı geliştirmek ve izleyicinin dikkatini doğru yöne çevirmek amacıyla kullanılır. Kompozisyonların doğal akışı izleyicinin gözünü tasarımcının istediği yere yönlendirmeye yardımcı olabilir, bu sayede fotoğraftaki hikâyeyi anlatmak için gereken öge olarak sayısı en aza indirilebilir.
Özet (Çeviri)
In the hustle and bustle of today's world, the use of simple designs to convey concepts plays an essential role. Informative graphic is one of the fields of transferring written concepts in the form of images with fast transfer capability of information and increases the quality of understanding the message. Meanwhile, photography as one of the arts widely used in simplistic methods can help transfer these concepts to the audience. Minimal photography is one of the basic tools in the direction of the idea generation in choosing simple subjects with high meaning. The improvement of graphic art is informative. In this regard, the present research aims to study the application of minimal photography in the informative graphic. Therefore, with library study and review valid books and articles, necessary information was collected. The findings of the research indicated that the combination of minimal photography and informative graphics have a long history and today they are used as a professional field. There are many problems arising from the transfer of concepts happens with higher speed and quality, and the mind of the audience is absorbed. It is more about trying to understand the message and its positive points. Since ancient times, humans have gained knowledge in natural conditions and with their daily experiences. They talked about objects and concepts. Meanwhile, visual communication played the most basic role in achieving this. Even when the knowledge was yet to be gained and written language was not yet formed, painting and graphic design were the language used by humans. The first graphic samples from the late Stone Age in Chauvet Cave in the south of France, animals were painted on the walls. With the advancement of science and emergence of new technologies, on the one hand, the human mind creates artificial environments alongside the natural environment and make more diverse applications of communication possible. On the other hand, the expansion of communication in the present era, because of the nature of images, communicating through visual signs containing infographics or informative graphics has become very important. This sub-branch of graphics design shows itself more in places where information is needed. The past researches are mostly limited due to the importance that the use of photography found in the West after the First World War. It is related to the specific historical period from 1920s to 1960s and coincides with the growth and popularity of modern graphics. Photography has been forgotten in 19th century graphic design due to its limited use. In its long journey, until today, graphics has always used different tools of visual communication and for transmission. Meanwhile, photography is one of the most important tools of graphic expression. Together with writing and imaging, it forms the overall structure of the current graphic. Various creations have revolutionized the graphic work and by changing the form, content and message in the graphic, they have changed its richness, breadth and enhanced the audience. Since minimalistic photography usually has very simple compositions, mostly lines and textures, it is used to improve storytelling and guide the viewer's attention in the right direction. The natural flow in compositions can help guide the viewer's eye to the place the designer wants, which allows to minimize the number of elements needed to tell the story in the photo.