BUSTLE: A New circuit simulation tool using asymptotic waveform evaluation and piece-wise linear approach
BUSTLE: Asimtotik eğri tahmini ve parçalı doğrusal yaklaşımı kullanan yeni bir devre simülatörü
  1. Tez No: 9749
  2. Yazar: CEMAL TAMER DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET BUSTLE: ASIMPTOTIK E?Rİ TAHMİNİ VE PARÇALI DO?RUSAL YAKLAŞIMI KULLANAN YENİ BİR DEVRE SİMÜLATÖRÜ Cemal Tamer Dikmen Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Abdullah Atalar Temmuz 1990 BUSTLE, özellikle VLSI devrelerinin analizinde kullanılmak için geliştirilmiş yeni ve genel amaçlı bir devre simülasyon programıdır. BUSTLE doğrusal devrelerin analizi için yeni bir metot olan asimptotik eğri tahmini yaklaşımını ve doğrusal olmayan elemanlar için parçalı doğru yaklaşımını kullanır. Asimp totik eğri tahmini doğrusal devrelerin tepkisini zaman veya frekans alanında tahmin etmek için sayısal entegral hesabı yerine bir çeşit Pade yaklaşımı kul lanır. Asimptotik eğri tahmini metodunun kararsızlık problemini çözmek için türev ve entegral momentlerin birlikte eşleştirilmeleri sağlanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BUSTLE: A NEW CIRCUIT SIMULATION TOOL USING ASYMPTOTIC WAVEFORM EVALUATION AND PIECE- WISE LINEAR APPROACH Cemal Tamer Dikmen M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Abdullah Atalar July 1990 BUSTLE, a new general purpose circuit simulation program is developed especially for the analysis of VLSI circuits. BUSTLE uses Asymptotic Wave form Evaluation (AWE), which is a new method to analyze linear(ized) cir cuits, and PWL approach for the representation of nonlinear devices. AWE employs a form of Pade approximation rather than numerical integration to approximate the behavior of linear(ized) circuits in either the time or the frequency domain. AWE is extended to match both derivative and integral moments to overcome the unstability problem. m