Algoritmalar ve kullanıcı pratikleri odağında flört uygulamaları: Bumble üzerine nitel bir araştırma
Dating applications in the context of algorithms and user practices: A qualitative study on Bumble
- Tez No: 958205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE TOKGÖZ ŞAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dijitalleşme, bireyselliğin yükselişi ve neoliberal değerlerin gündelik hayatı kuşatması flört deneyimini de yeniden şekillendirmiştir. Tüketim kültürünün bir çıktısı olarak değerlendirilebilecek mobil flört uygulamaları aşkı algoritmik düzeyde anlamlandırmakta; partner adaylarının hızlı tüketime uygun birer veri seti olarak görülmesine yol açmaktadır. Mobil flört uygulamalarında görünürlük algoritmanın takdirine bağlı olmakla birlikte kullanıcılar algoritmanın uygun gördüğü kadar görünür olabilmekte ve yalnızca algoritmanın seçtiği partner adaylarına erişebilmektedir. Flört deneyiminin ve görünürlüğün algoritmik sistemler tarafından şekillendirilmesi kullanıcıların işleyişe dair birtakım varsayımlar geliştirmesine neden olmaktadır. Kullanıcılar, algoritmanın işleyişine dair tahayyüllerini sistemi eğitmek, kendi lehine kullanmak ya da atlatmak gibi sebeplerle birer taktiğe dönüştürmektedir. Bu çalışma, mobil flört uygulamalarında kullanıcı deneyimlerini ve kullanıcıların algoritmalarla etkileşimini yapılan derinlemesine görüşmeler sonucu elde edilen bulgular kapsamında ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digitalization, the rise of individualism, and the encroachment of neoliberal values into everyday life have reshaped the experience of dating. Mobile dating applications, which can be considered a product of consumer culture, conceptualize love on an algorithmic level, leading to the perception of potential partners as data sets suited for rapid consumption. While visibility on mobile dating platforms is subject to the discretion of the algorithm, users can only become as visible as the algorithm allows and can only access the potential partners selected by it. The shaping of dating experiences and visibility by algorithmic systems leads users to develop certain assumptions about how these systems operate. Users transform their imaginaries of algorithmic functioning into tactics aimed at tricking, exploiting, or bypassing the system. This study aims to elucidate user experiences and their interactions with algorithms in mobile dating applications through findings derived from in-depth interviews.