Ireland as the great mother in the selected works of James Joyce
James Joyce'un seçilmiş eserlerinde yüce anne olarak İrlanda
  1. Tez No: 958238
  2. Yazar: GÖRKEM ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM UZUNOĞLU ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Erich Neumann'ın öne sürdüğü Yüce Anne arketipsel yapısının, James Joyce'un seçilmis eserlerinde İrlanda'yı tasvir edecek şekilde nasıl yer aldığını araştırmıştır. Yüce Anne arketipi, arketipsel eleştirinin bir ürünü olduğu için bu yaklaşımın ortaya çıkış süreci tarih boyunca mitolojiyle ilgili yapılan araştırmalar üzerinden tartışılmıştır. Arketipsel yaklaşımın tanımı, arketiplerin insan davranışlarına ve edebi eserlere olan katkısı araştırıldıktan sonra Yüce Anne arketipinin özellikleri ve ana yapıları incelenmiştir. Esasında pozitif koruyucu ve negatif yok edici yapılara sahip olan ilkel Yüce Anne yapısının ayrıca temel ve dönüştürücü özellikleri ve ilkel toplumların bu yapıya göre toplumlarını inşa ettiği göz önünde bulundurulmuştur. Bu yapının günümüzde de modern bilinç tarafından deneyimlenmesinin sebepleri incelenmiştir. İrlanda'yı anaerkil bir yapı içinde temsil etme potansiyeline sahip Yeats'in Cathleen Ní Houlihan karakterinin Yüce Anne arketipinin temel özelliklerini nasıl yansıttığı incelenmiş ve James Joyce'un eserlerinde yansıtılmış olası bu arketipsel yapının çözümlemesinde Cathleen karakteri ilk basamak olarak kullanılmıştır. James Joyce'un A Portrait of the Artist as a Young Man, Exiles, and Ulysses eserleri Yüce Anne arketipine göre incelenerek İrlanda'nın anaerkil bir yapıda nasıl temsil edildiği incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda Joyce'un eserlerinde İrlanda'yı temsil eden ilkel anaerkil bir yapının Yeats'in anaerkil İrlanda tasvirinden farklı olarak birden fazla Yüce Anne modelinin birleşiminden oluştuğu bulunmuştur. İrlanda'daki anaerkil yapıda bulunan temel kültürel değerlerin ortak bir amaç için tek bir Yüce Anne olarak toplandığı ve bu yapıyı oluşturan değerlerin birbirleriyle çatışma halinde olduğu anlaşılmıştır. İdeolojik ve kültürel değerlerin bireyler tarafından Yüce Anne olarak benimsendiği, benimsenen değerlerin sürdürülebilirliğinin korunması için insanların ilkel anaerkil toplum yapısıyla paralel gidecek şekilde organize oldukları ve başka değerlerin tehdit olarak algılandığı keşfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the archetypal pattern of the Great Mother, proposed by Erich Neumann, is depicted through the representation of Ireland in the works of James Joyce. The definition of archetypal criticism and the contribution of archetypal patterns to human behaviour and literary works are scrutinized, and the primary qualities of the Great Mother archetype are researched. Through a critical analysis of Yeats's Cathleen Ní Houlihan, the possible demonstration of the depiction of Ireland as the Great Mother prior to Joyce's works is discussed to highlight the essential characteristics of the archetype. James Joyce's works A Portrait of the Artist as a Young Man, Exiles, and Ulysses are investigated to elaborate Joyce's perspective on Ireland's portrayal as a matriarchal structure and to trace how this portrayal diverges from its earlier manifestation. Results suggest that Ireland's fundamental cultural values, which had been established as distinct matriarchal systems, converged to establish a unified Great Mother figure for a common cause, yet the values developing this structure remain in conflict with one another. In addition, it has been discovered that ideological and cultural values adopted by individuals tend to organize in a manner that aligns with rudimentary matriarchal societies to maintain the secure environment provided by the embraced values.