Spaces of redemption and entrapment: Foucauldian heterotopias in Rene Denfeld's The Enchanted, Kate Atkinson's Behind the Scenes at the Museum, and Nalo Hopkinson's Midnight Robber
Kurtuluş ve hapsolma mekânları: Rene Denfeld'in The Enchanted, Kate Atkinson'ın Behind the Scenes at the Museum ve Nalo Hopkinson'ın Midnight Robber adlı eserlerinde Foucaultcu heterotopyalar
- Tez No: 958245
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Güç, kimlik ve direniş, Rene Denfeld'in The Enchanted, Kate Atkinson'ın Behind the Scenes at the Museum ve Nalo Hopkinson'ın Midnight Robber adlı eserlerinin çok yönlü mekânsal-zamansal dokusu içerisinde tasvir edilen eleştirel üçgenin üç köşesini oluşturmaktadır. Bu tez, Michel Foucault'nun etkili analitik kavramı olan heterotopyayı temel alarak, söz konusu metinlerin anlatıları içerisindeki belirgin heterotopik mekânları titizlikle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, romanlardaki temel fiziksel, toplumsal ve hayali heterotopyaları; sapma ve kriz heterotopyaları, illüzyonel ve telafi edici heterotopyalar ile heterokronya gibi heterotopik ilkeler çerçevesinde yapılan ölçülü bir metinsel analiz aracılığıyla dikkatlice incelemektedir. Bu mekânlar, kamusal/toplumsal heterotopyaların özel/ev içi heterotopyalarla karşılaştırıldığı alanları kapsamaktadır; bunlar arasında evler, hapishaneler, insan yerleşimleri, hayal gücü, hafıza ve Creole halk anlatıları yer almaktadır. Çalışma, gerçek dünyanın kopyaları olarak kamusal ve toplumsal mekânların, özel ve ev içi heterotopyalar üzerinde sürekli olarak bir tahakküm kurduğunu öne sürmektedir. İncelemede ortaya konulduğu üzere, bu kitaplarda tekrar eden kadın bedeni heterotopyası, toplumsal kodları taşıyan ve kendi içinde direniş güçlerini barındıran yapısıyla, bu gerilimin temsili açısından güçlü bir merkez oluşturmaktadır. Ayrıca, anlatıların heterotopyaları içerisindeki heterokronyanın da karakterlere baskılayıcı ve bastırıcı toplumsal normlardan özgürleşebilecekleri bir alan sunduğu savunulmaktadır. Bu nedenle tez, karakterlerin mekânsal deneyimlerinin ve kimliklerinin, bu içsel ve dışsal heterotopyaların yerleşik normlara karşı geliştirilen başkaldırı ya da uyum aracılığıyla inşa edildiği sonucuna varmaktadır. Nihayetinde, bu çeşitli mekânların yan yana getirilmesiyle yapılan analiz, Foucaultcu heterotopya kavramının çağdaş edebi ve toplumsal bağlamlardaki süregiden geçerliliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Power, identity, and resistance are the three sides of the critical triangle depicted within the diverse spatiotemporal fabric of Rene Denfeld's The Enchanted, Kate Atkinson's Behind the Scenes at the Museum, and Nalo Hopkinson's Midnight Robber. Incorporating Michel Foucault's influential analytical concept of heterotopia, the thesis seeks to fastidiously study distinct heterotopian spaces within the narratives of these texts. The research carefully examines primary physical, social, and imaginary heterotopias in the novels through a measured textual analysis using heterotopian principles, including heterotopias of deviation and crisis, illusory and compensatory heterotopias, and heterochronia. These spaces consist of public/social heterotopias contrasted with private/domestic heterotopias, including homes, prisons, human settlements, imagination, memory, and Creolean folklore. The discourse then postulates that, as replicas of the real world, public and social spaces constantly impose dominance over private and domestic heterotopias. As presented in the inquiry, the recurring heterotopia of the female body across these books is a formidable locus for the portrayal of this tension as it carries upon itself social codes and, within it, resisting forces. It is also argued that heterochronia within the heterotopias of these stories similarly provides a space within which the characters experience liberty from oppressive and suppressing societal norms. Therefore, the thesis concludes that the spatial experience of the characters and their identity is constructed through the subversion or conformity of these internal and external heterotopias to accepted norms. Ultimately, through the juxtaposition of these diverse spaces, the analysis confirms the continuing relevance of Foucauldian heterotopia within contemporary literary and social landscapes.