The Palestinian economic and tax situation according to the Palestinian National Law and Paris Agreement
Filistin Ulusal Kanunu ve Paris Anlaşması uyarınca Filistin'in ekonomik ve vergi durumu
  1. Tez No: 958246
  2. Yazar: ALAA ISIFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Maliye, Economics, Law, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, hem ulusal vergi mevzuatını hem de 1994 Paris Ekonomik Protokolünü analiz ederek Filistin Yönetimi'nin (PA) mali yapısını ve ekonomik bağımlılığını inceler. Osmanlı döneminden başlayarak İngiliz Mandası, Ürdün ve Mısır yönetimine ve günümüz Filistin idari yapısına kadar uzanan Filistin vergi sisteminin tarihsel yörüngesini araştırır. Araştırma, Paris Protokolü'nün, özellikle dolaylı vergilendirme, tasfiye gelirleri, ticaret düzenlemeleri ve işgücü hareketliliği konusundaki etkinliğini ve etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Anlaşmanın hükümlerini 1994'ten 2024'e kadarki pratik uygulamasıyla karşılaştırarak, çalışma Protokolün ekonomik bağımlılığı nasıl sürdürdüğünü ve PA'nın mali özerkliğini nasıl kısıtladığını vurgulamaktadır. Karma yöntemli bir yaklaşım kullanan araştırma, resmi istatistikler ve politika belgeleriyle desteklenen yasal analiz, ekonomik göstergeler ve karşılaştırmalı verileri bir araya getiriyor. Ayrıca, İkinci İntifada ve Gazze ablukası gibi tasfiye krizleri ve siyasi istikrarsızlığın sonuçları da dahil olmak üzere gelir akışındaki temel kesintileri araştırıyor. Bulgular, mevcut vergi sisteminin ve ekonomik anlaşmaların mali egemenliğe veya sosyal adalete ulaşmak için yetersiz olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışma, Filistin'de uzun vadeli mali bağımsızlığı ve adil kalkınmayı teşvik etmek için vergi reformu, kurumsal modernizasyon ve ekonomik düzenlemelerin yeniden müzakere edilmesine odaklanan politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the fiscal structure and economic dependence of the Palestinian Authority (PA) by analyzing both national tax legislation and the 1994 Paris Economic Protocol. It explores the historical trajectory of the Palestinian taxation system, beginning with the Ottoman era and extending through the British Mandate, Jordanian and Egyptian governance, and up to the current Palestinian administrative structure. The research aims to assess the effectiveness and implications of the Paris Protocol, particularly in its treatment of indirect taxation, clearance revenues, trade arrangements, and labor mobility. By comparing the agreement's provisions with its practical application from 1994 to 2024, the study highlights how the Protocol has perpetuated economic dependency and constrained the PA's financial autonomy. Utilizing a mixed-methods approach, the research incorporates legal analysis, economic indicators, and comparative data, supported by official statistics and policy documents. It also investigates key disruptions in revenue flow, including clearance crises and the consequences of political instability, such as the Second Intifada and the Gaza blockade.The findings reveal that the existing tax system and economic agreements are inadequate for achieving fiscal sovereignty or social justice. As a result, the study proposes policy recommendations focused on tax reform, institutional modernization, and the renegotiation of economic arrangements to foster long-term financial independence and equitable development in Palestine.