Topraklarda bor absorpsiyonu üzerine bazı anyonların etkisi
Influence of some anions on boron absorption by soils
  1. Tez No: 95825
  2. Yazar: ESİN ERAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY SÖZÜDOĞRU OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisana Ted TOPRAKLARDA BOR ADSORPSİYONU ÜZERİNE BAZI ANYONLARIN ETKİSİ Esin ERAYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilİm Dalı Danışmam Doc.Dr. Sonay SÖZÜDOĞRU OK Jüri : Doç.Dr.Sevinç ARC AK Jüri: D0C.D1-. Nejat AĞCA Bu araştırma farklı tekstürde iki ayn toprakta klorür, sülfat ve fosfat anyonlarının çözelti pH'sının fonksiyona olarak,bor aasorpsiyonana etkilerini incelemek amacı ile yürütülmüştür. Her iki toprakta da bor adsorpsiyonn pH 6-8 arasında yükselmiş, pH 9*da en üst düzeye çıkmış ve pH 9*dan sonra azalma gözlenmiştir. Klorür, sülfat ve fosfat anyonlarının herbiri ve artan konsantrasyonları bor adsorpsiyonu üzerine olumsuz etkide bulunmuştur. Bor adsorpsiyonu üzerine klorür anyonunun etkisi sülfattan daha fazla olmuştur. Artan fosfat konsantrasyonuna bağlı olarak bor adsorpsiyonunda görülen azalma klorür ve sülfat anyonlarına göre daha fazla olmuştur. 2000, Sayfa: 70 ANAHTAR KELİMELER: Bor adsorpsiyonn, pH, klorür, sülfat ve fosfat i
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INFLUENCE OF SOME ANIONS ON BORON ADSORPTION BY SOILS Esin ERA YDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: AssocProf.Dr. Sonay SÖZÜDO?RUOK Jury: Assoc Prof. Dr. Sevinç ARCAK Jury: AssocProf.Dr. Nejat A?CA This research was carried out for the purpose of examining the effects of chloride, sulphate and phosphate anions on the boron adsorption of two different textured soils as a function of solution pH. Boron adsorption on both sons increased from pH 6 to 8, exhibited a peat at pH 9 and decreased after that Each of chloride, sulphate and phosphate anions and their increasing concentrations showed negative effect on boron adsorption. The effect of chloride anion was higher than that of sulphate anion on boron adsorption. Depending on the increasing phosphate concentration, observed decreasing boron adsorption values were higher than that of chloride and sulphate anion. 2000, Pages: 70 KEY WORDS: Boron adsorption, pH, chloride, sulphate and phosphate u