Bira fabrikası atık çamurunun asit karakterli bir toprağın kimyasal özellikleri üzerine etkisi
Brewery sludge effects on the chemical properties of an acid soil
  1. Tez No: 95824
  2. Yazar: NİHAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONAY SÖZÜDOĞRU OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yflksek Lisans Tezi BİRA FABRİKASI ATIK ÇAMURUNUN ASİT KARAKTERLİ BİR TOPRAĞIN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Nihal ERDEM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Sonay Sözüdoğru OK Jüri: Prof.Dr. Sadık USTA Doç. Dr. Necat AĞCA Bira fabrikası atığının asit karakterli bir toprağın kimyasal özellikleri Üzerine etkisini incelemek amacıyla 0, 15, 30, 60 ve 120 ton ha ' atık uygulamalarıyla birlikte 120 günlük inkübasyonu içeren bir laboratuvar denemesi yürütülmüştür. BFA, toprağın kimyasal özellikleri Özerine dozlara ve inkübasyon süresine bağlı olarak önemli ekilerde bulunmuştur. Organik karbon, değişebilir katyonlar, çözünebilir katyon ve anyonlar, NH4-N ve N03' - N kapsamları dozlara bağlı olarak artmıştır. BFA, toprağın pH'sı Üzerine olumsuz etkide bulunarak pH'yı düşürmüş diğer yünden KDK ve yarayışlı fosfor üzerine önemli etkide bulunmamıştın Değişebilir asitlik, BFA uygulamalarıyla birlikte azalmıştır. Fenol kapsamı ise dozlara bağlı olarak artmış, inkübasyon süresine bağlı olarak ise azalmıştır. 2000, Sayfa: 54 ANAHTAR KELİMELER: Bira fabrikası atığı, asit toprak, kimyasal özellikler 1 "EC îteSMÖĞMETtM KDEU7UU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis BREWERY SLUDGE EFFECTS ON THE CHEMICAL PROPERTIES OF AN ACD> SOIL Nihal ERDEM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sonay SOzQdogru OK Jury: Prof. Dr. Sadık USTA AssocProf.Dr. Necat A?CA A laboratory experiment was performed during a 120 day incubation period in order to evaluate changes in chemical properties of an acid soil amended with 0, 15, 30, 60 and 120 ton ha'1 of brewery waste. Chemical properties of the soil were significantly affected by application doses of BFS and incubation time. Organic C, exchangeable cations, soluble cations and anions, NH%-N and NO>N contents of amended soil increased with increasing doses of BFS. pH of soil was negatively affected by addition of BFS. BFS did not singificantly affect CEC and available P while decreased exchangeable acidity slightly. Phenol content of soil increased with BFS application rate and decreased with incubation time. 2000, Pages: 54 KEY WORDS: Brewery waste, acid soil, chemical properties.