Paclobutrazol uygulamalarının kolza (Brassica napus L.) bitkisinin verim, yağ kalitesi ve bazı bitkisel özellikleri üzerine etkileri
Effects of paclobutrazol applications on yield, oil quality and some plant traits of oilseed rape (Brassica napus L.)
  1. Tez No: 958294
  2. Yazar: MERVE GÜL YAPRAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohum Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, yağlı tohumlu bitkiler arasında önemli bir yere sahip olan kolza (Brassica napus L.) bitkisinin yazlık 'Laktriz' çeşidinde paclobutrazol uygulamalarının verim, yağ kalitesi ve bitkisel özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma, 2023 yılı Nisan-Ağustos döneminde Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü'ne ait İkizce Araştırma ve Uygulama Çiftliği deneme alanında, tesadüf blokları bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Paclobutrazol, kolza bitkisine iki farklı uygulama döneminde (sapa kalkma dönemi ve sapa kalkma + çiçeklenme dönemi) beş farklı dozda (0, 150, 300, 450 ve 900 ppm) yapraktan püskürtme yöntemiyle uygulanmıştır. Araştırmada incelenen özellikler arasında fizyolojik olgunluk gün sayısı, yan dal sayısı, bitkide kapsül sayısı, kapsülde tohum sayısı, 1000 tane ağırlığı ve dekara verim açısından istatistiksel anlamda önemli bir fark bulunmamıştır (P>0.05). Ancak bitki boyu, ham yağ oranı, net fotosentez hızı, transpirasyon, stomal iletkenlik, mezofil iletkenliği ve fotosentetik su kullanım etkinliği parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gözlenmiştir (P0.05). Elde edilen bulgular, paclobutrazol uygulamalarının verim ve bazı morfolojik özellikler üzerinde sınırlı etkiye sahip olduğunu; ancak fotosentetik parametreler üzerinde önemli etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, 300 ppm'lik dozun fotosentez parametreleri açısından en uygun olduğu, bu dozda yapılan uygulamaların fotosentezi desteklediği tespit edilmektedir. Ancak 450 ppm ve üzeri dozlarda fotosentez parametrelerini olumsuz etkilediği gözlenmektedir. Bu bağlamda, farklı bitki gelişim dönemlerinde yapılacak çalışmalar için 300 ppm'lik dozun uygun olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of paclobutrazol applications on yield, oil quality, and plant characteristics were investigated in the spring variety 'Laktriz' of rapeseed (Brassica napus L.), which holds a significant place among oilseed crops. The research was conducted between April and August 2023 at the Ikizce Research and Application Farm experimental area of the Central Research Institute for Field Crops, using a randomized complete block design with three replications. Paclobutrazol was applied to the rapeseed plants via foliar spraying at two different growth stages (stem elongation stage and stem elongation + flowering stage) and in five different doses (0, 150, 300, 450, and 900 ppm). No statistically significant differences (P>0.05) were found in days to physiological maturity, number of lateral branches, number of pods per plant, number of seeds per pod, thousand seed weight and yield per decare. However, statistically significant differences (P0.05). The results indicated that while paclobutrazol applications had limited effects on yield and certain morphological traits, they had a substantial influence on photosynthetic parameters. Notably, the 300 ppm dose was identified as optimal for enhancing photosynthetic efficiency, as it supported photosynthesis under the given conditions. In contrast, doses of 450 ppm and above negatively affected photosynthetic traits. Therefore, a PBZ dose of 300 ppm is recommended for future studies involving different plant growth stages.