Isparta il ve ilçe merkezleri ile Burdur il merkezinin deprem tehlike ve zemin tepki analizi ile sıvılaşma riskinin belirlenmesi
Determination of liquefication risk with earthquake Hazard and ground response analysis of Isparta provincial and district centers and burdur provincial center
  1. Tez No: 958329
  2. Yazar: SAMED BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ŞAFAK ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında; Isparta ve çevresinin sismik tehlikesi, zemin büyütmeleri ve hâkim titreşim periyotları ile sıvılaşma risklerinin belirlenmesi amacıyla, öncelikle Isparta ili merkez kabul edilerek 150 kilometre yarıçapında daire alanı içerisinde kalan, Isparta il ve ilçe merkezleri ile Burdur il merkezinin çevresindeki fayların karakterizasyonu yapılmıştır. Daha sonra, fay kırık uzunluklarına bağlı olarak oluşabilecek depremlerin ortalama ve maksimum magnitüd büyüklükleri belirlenmiş ve bu magnitüd büyüklükleri sonucu Isparta il ve ilçe merkezleri ile Burdur il merkezlerinde oluşacak ana kaya pik yer ivmeleri, bölgenin tektonik özelliklerine bağlı olarak seçilen ampirik yer hareketi tahmin denklemleri vasıtayla hesaplanarak deterministik sismik tehlike analizi yapılmıştır ve ivmelerin faylara olan uzaklığa bağlı değişimleri elde edilmiştir. Sonra, olasılıksal yöntemle bütün bölgelerin yıllık ivme aşılma olasılıkları ve 50 yıl yapı ömrü içerisindeki bu ivmelerin aşılmaları ve tekerrür periyotları hesaplanarak üniform tehlike eğrileri geliştirilmiştir. Daha sonra, bölgenin sismik tehlike haritaları hem deterministik hem de olasılıksal analizler sonucunda oluşturulmuştur. Bundan sonra, ana kaya ile zemin yüzeyi arasındaki zemin profilleri dikkate alınarak bir boyutlu lineer eşdeğer ve lineer olmayan zemin tepki analizleri Deepsoil simülasyon programı ile gerçekleştirilerek zemin yüzeyindeki spektral ivme değerleri ve zemin deprem ivme büyütmeleri hesaplanmıştır. Son olarak bölgenin sıvılaşma potansiyeli incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; in order to determine the seismic hazard, ground amplifications, dominant vibration periods and liquefaction risks of Isparta and its surroundings, firstly the characterization of the faults around Isparta and its district centers and Burdur city center within a circle area with a radius of 150 km, assuming Isparta as the center, was made. Then, the average and maximum magnitude magnitudes of the earthquakes that may occur depending on the fault fracture lengths were determined and as a result of these magnitude magnitudes, the main rock peak ground accelerations to occur in Isparta and its district centers and Burdur city centers were calculated by means of empirical ground motion prediction equations selected depending on the tectonic properties of the region and deterministic seismic hazard analysis was performed and the changes in accelerations depending on the distance to the faults were obtained. Then, the annual acceleration exceedance probabilities of all regions and the exceedances of these accelerations within the 50-year building life and recurrence periods were calculated with the probabilistic method and uniform hazard curves were developed. Afterwards, seismic hazard maps of the region were created as a result of both deterministic and probabilistic analyses. Afterwards, one-dimensional linear equivalent and non-linear ground response analyses were performed by Deepsoil simulation program by considering the ground profiles between the main rock and the ground surface, and spectral acceleration values and ground earthquake acceleration amplifications were calculated on the ground surface. Finally, the liquefaction potential of the region was examined.