Relations between Türkiye and the European Union: Analysis of the effects of migration policies
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri: Göç politikalarının etkilerinin analizi
- Tez No: 958345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Göç politikaları, Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye ilişkilerinin belirleyici bir unsuru haline gelmiş ve hem iç hem de dış politika kararlarını şekillendirmiştir. Özellikle 2011 Suriye İç Savaşı'nın ardından imzalanan ikili anlaşmalarla göç yönetiminin entegre edilmesi, Türkiye'yi AB'nin dışsallaştırma stratejilerinde kilit bir aktör konumuna getirmiştir. Bu tez, AB-Türkiye etkileşimlerinin gelişen dinamiklerini inceleyerek, göç politikasının üzerine inşa edildiği normların bu ilişki içinde nasıl müzakere edildiğine, tartışıldığına ve uyarlandığına odaklanmaktadır. Tez, MAXQDA programı kullanılarak AB'nin Türkiye'ye ilişkin ilerleme raporlarının (2011-2024) içerik analizini yaparak, hem bir dış politika aracı olarak hem de normatif bir çerçevede göçün rolünü, ihtilaflılık (contestation) teorisi çerçevesinde incelemektedir. Ana sorular, AB göç normlarının Türkiye'de nasıl yayıldığı ve tartışıldığı ile bu süreçlerin ikili ilişkilere nasıl etki ettiği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Araştırma ayrıca dışsallaştırma politikalarının Türkiye'nin göç gündemine ve AB entegrasyonuna yönelik daha geniş jeopolitik etkilerine dair bir değerlendirme sunmaktadır. Teorik ve ampirik bulguları sentezleyerek, bu tez göç yönetimi, norm yayılımı ve iç ile uluslararası politika çerçevelerinin etkileşimi üzerine literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration policies have become a defining aspect of the European Union (EU) and Türkiye relations, shaping both domestic and foreign policy decisions. The integration of migration management into bilateral agreements, particularly following the 2011 Syrian Civil War, has positioned Türkiye as a critical actor in the EU's externalization strategies. This thesis examines the evolving dynamics of the EU-Türkiye interactions, focusing on how norms that migration policy is built on are negotiated, contested, and adapted within this relationship. Within the framework of contestation theory, the study investigates the role of migration both as a foreign policy tool and in a normative framework by conducting content analysis of the EU's progress reports on Türkiye (2011-2024) using the MAXQDA program. Key questions include how EU migration are diffused and contested in Türkiye and how these processes affect bilateral relations. This research also evaluates the impact of externalization policies on Türkiye's migration agenda and the broader geopolitical implications for EU integration. By synthesizing theoretical and empirical insights, this thesis contributes to the literature on migration governance, norm diffusion, and the interplay between domestic and international policy frameworks.