Avrupa Birliği ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerde internetin etkisi ve Türkiye'ye yansımaları
The Internets effect om economic relations between the European Union and the USA and its reflections on Turkey
- Tez No: 135302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ GÖKALP YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Oz Internet, bir çok alanda sağladığı kolaylıklar ve fırsatlarla çağın buluşu olmuştur. Sağladığı kolaylıklar ve fırsatlar yalnızca kişilerin hayatlarını etkilemekle kalmayıp, daha üst seviyelerde, kurumları ve devletleri ekonomik ve politik yönden etkilemiştir. Bu tez, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ekonomik ilişkilere internetin yarattığı etkiyi analiz etmektedir. Daha sonra, bu iki büyük ekonomi üzerindeki etkilerin analizi ile ortaya çıkan sonuçları Türkiye açısından değerlendirerek Türkiye'de atılması gereken adımları bir eylem planı halinde sunmaktadır. Internet, 1990'h yılların ikinci yarısında özellikle Amerika Birleşik Devletleri 'ndeki ekonomik büyümeye olumlu katkıda bulunmuştur. Avrupa Birliği ülkeleri de ABD ekonomisindeki bu olumlu katkıların ve ABD ile aralarındaki“sayısal uçurum”un artmakta olduğunun farkına varmış, bu açıklarını kapatacak önemli adımlar atmışlardır. Türkiye 'ninde bu gelişmelerden geri kalmaması, benzeri adımları atacak eylem planlarını oluşturması ve bir an önce hayata geçirmesi gerekmektedir. Abstract Internet became the century's invention by creating new opportunities and effectiveness in different areas. All of these things not only effected the individuals, but in upper levels corporations and governments as well. This thesis, analyses the impact of the internet on the economic relations between the United States of America and the European Union. Then, it evaluates the results of the analysis on these two giant economies on Turkey's perspective to create an action plan for Turkey incorparating the steps that needs to be taken Internet made a positive contribution especially to the economic growth of the USA during the 1990's. The European Union's countries were also aware of this contribution and the increasing“digital divide”between the USA, and took important steps to close this gap. Turkey should not fall behind these developments and create its own action plans, then execute them as soon as possible. iii
Özet (Çeviri)