Spinning the social-web of jealousy: A dyadic analysis on attachment and social media jealousy
Kıskançlık ağı: Bağlanma ve sosyal medya kıskançlığı üzerine bir ikili analiz
- Tez No: 958347
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KAFESCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
This study examines the actor and partner effects of attachment styles on social media jealousy, and the moderation effect of attachment behaviors on this association with a Turkish sample of romantic couples. While existing literature recognizes the relationship between attachment styles and social media jealousy, the moderating role of attachment behaviors has not been previously explored. The sample of the current study included 81 Turkish couples who were recruited through social media, personal networks, and mailing lists and filled out the online surveys on Qualtrics. The data were analyzed with the Actor-Partner Interdependence Model (APIM) using MPlus Version 8.11, and Actor-Partner Interdependence Moderation Model (APIMoM) through the APIMoM Shiny app developed by David A. Kenny. Our findings showed positive actor effects of both attachment anxiety and avoidance on social media jealousy. While the positive effect of attachment anxiety was expected, the positive effect of attachment avoidance has been observed only in Turkish samples in previous research, similar to our findings. Moreover, we found a significant moderation effect of partner's attachment behaviors on the association between attachment anxiety and social media jealousy, indicating a buffering effect of partner's attachment behaviors. The clinical implications of the findings are discussed.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmanın temel amacı, Türkiye'deki romantik ilişkideki çiftlerden oluşan bir örneklemde, bağlanma stillerinin sosyal medya kıskançlığı üzerindeki aktör ve partner etkilerini ve bağlanma davranışlarının bu etkileşim üzerindeki moderasyon etkisini incelemektir. Bağlanma stilleri ile sosyal medya kıskançlığı arasındaki ilişki daha önce farklı araştırmalar tarafından gösterilmiş olsa da, bağlanma davranışlarının bu etkileşim üzerindeki moderasyon etkisi araştırılmamıştır. Çalışmanın örneklemini 81 Türk çift oluşturmuştur. Katılımcılara sosyal medya, kişisel ağlar ve e-posta listeleri aracılığıyla ulaşılmış ve veriler Qualtrics kullanılarak çevrim içi anketlerle toplanmıştır. Actor-Partner Interdependence Model (APIM) analizleri MPlus 8.11 sürümüyle, Actor-Partner Interdependence Moderation Model (APIMoM) analizleri ise David A. Kenny tarafından oluşturulan APIMoM Shiny app web sitesi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Kaygılı ve kaçıngan bağlanmanın sosyal medya kıskançlığı üzerinde pozitif aktör etkileri bulunmuştur. Kaygılı bağlanmanın pozitif etkisi beklenen bir bulgu iken, kaçıngan bağlanmanın pozitif aktör etkisi önceki araştırmalarda da yalnızca Türkiye'de yapılan çalışmalarda görülmüştür. Ayrıca, partnerin bağlanma davranışlarının, kaygılı bağlanma ve sosyal medya kıskançlığı arasındaki ilişki üzerindeki moderasyon etkisi anlamlı bulunmuştur; bu da partnerin bağlanma davranışlarının sosyal medya kıskançlığı konusunda koruyucu bir etkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar klinik çıkarımlar ışığında tartışılmaktadır.