Sismik dalgaları ölçen taşınabilir cihaz geliştirilmesi
  1. Tez No: 958357
  2. Yazar: OSMAN GÜLERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BALLIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Earthquake Engineering, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, enerji verimliliği yüksek ve çevre dostu bir yaklaşımla sismik dalgaların ölçümüne yönelik taşınabilir bir cihazın geliştirilmesini amaçlamaktadır. Proje, arduino mikrodenetleyici platformu, nRF24L01 kablosuz iletişim modülü, D7S sismik sensör, termoelektrik jeneratör (TEG) ve güneş pili kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Cihaz (verici), yer hareketlerini algılayarak bu verileri kablosuz olarak merkezi bir sunucuya (alıcı) aktarmakta, güneş pili ve TEG ise enerji ihtiyacını karşılamakta; cihazın uzun süreli ve bağımsız çalışmasını sağlamaktadır. Sistem, topladığı sismik verileri enerji verimliliği yüksek bir şekilde işleyerek, analiz edilmiş verileri kullanarak sismik aktivitelerin yoğunluğunu ve zamanını doğru bir şekilde belirlemektedir. Güneş pili doğrudan güneş ışığından, TEG ise ısı farkından elektrik üreterek cihazın iki farklı tipteki şarj edilebilir pillere enerji depolamasına olanak tanımaktadır. Bu sayede, cihazın çevresel etkilere bağlı olarak enerji üretimi optimize edilmiş ve enerji bağımsızlığı artırılmıştır. Deneyler, laboratuvar ortamında ve farklı doğal koşullar altında gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, cihazın düşük güç tüketimiyle uzun süreler boyunca stabil bir şekilde çalışabildiğini ve sismik olayları etkili bir şekilde tespit edebildiğini göstermiştir. Ayrıca, kablosuz veri iletimi ve enerji yönetimi performansı da değerlendirilerek cihazın saha koşullarında da güvenilirliği test edilmiştir. Bu tez çalışması, sismik izleme teknolojilerinde enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik yönünden önemli bir yenilik sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, özellikle uzak ve erişim zorluğu olan alanlarda, enerji altyapısı sınırlı olan yerlerde sismik izleme için çevre dostu çözümler sunma potansiyeline sahiptir. İlerideki çalışmalar, cihazın daha da miniyatürize edilmesi ve enerji yönetim efektivitesinin artırılması üzerine yoğunlaşacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a portable device for measuring seismic waves using an energy-efficient and environmentally friendly approach. The project was implemented using the Arduino microcontroller platform, the nRF24L01 wireless communication modüle, the D7S seismic sensor, a thermoelectric generator (TEG), and a solar cell. The device (transmitter) detects ground motion and wirelessly transmits this data to a central server (receiver), while the solar cell and TEG supply the required power, enabling the device to operate independently and over extended periods. The system processes the collected seismic data with high energy efficiency, accurately determining the intensity and timing of seismic activities using the analyzed data. The solar cell generates electricity directly from sunlight, while the TEG converts heat differences into electrical energy, allowing the device to store energy in two different types of rechargeable batteries. In this way, energy generation has been optimized based on environmental conditions, enhancing the device's energy autonomy. Experiments were conducted in both laboratory environment and under various natural conditions. The results demonstrated that the device can operate stably for extended periods with low power consumption and can effectively detect seismic events. Additionally, the performance of wireless data transmission and energy management was evaluated to test the device's reliability under field conditions. This thesis presents a significant innovation in seismic monitoring technologies in terms of energy efficiency and environmental sustainability. The findings indicate that the study offers environmentally friendly solutions for seismic monitoring, especially in remote and hard-to-access areas with limited energy infrastructure. Future work will focus on further miniaturization of the device and enhancement of energy management effectiveness.