Desert adjustment in axiology
Aksiyolojide hak ediş duyarlılığı
  1. Tez No: 958368
  2. Yazar: BEŞİR ÖZGÜR NAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURBAY IRMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez, bireylerin ahlaki olarak hak ettiklerine dayalı bir refah değerlendirmesi yapmayı amaçlayan bağlamsalcı bir hak edişe duyarlı aksiyoloji kuramı geliştirmektedir. Geleneksel faydacılık, refahçılık temelinde toplam faydayı maksimize etmeyi hedeflese de refah dağılımının adaletini doğrudan ele almaz. Fred Feldman'ın adalet odaklı faydacılık yaklaşımı ise bu soruna bir çözüm sunar: İnsanların hak ettiklerini almalarının daha iyi olduğu görüşünden hareketle, hak edilen refahın edilmeyenden daha değerli olduğunu savunur. Bu tez, bahsi geçen sezgiyi temel almakta ve aksiyolojide bağlamsalcılığı tanımlayıp savunmaktadır. Bağlamsalcı görüşe göre, refah dağılımlarının ahlaki değeri, hak ediş ve refahın etkileşime girdiği bağlama bağlıdır. Tez, öncelikle kendinde değer ve haz kavramlarına ilişkin temel tartışmaları inceler. Ardından Feldman, Arrhenius ve Skow'un hak edişe duyarlı bir aksiyoloji geliştirme çabalarını analiz ederek bu yaklaşımların güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koyar. Tek bir değer fonksiyonu arayışını reddeder ve tekil bağlamları önceleyen ortak bağlam türlerine -yani 'metabağlamlara'- dayalı çoğulcu bir anlayışı savunur. Bu çerçeveyi işlevsel hale getirmek için tez, pozitif ve negatif hak ediş koşullarını dikkate alan ve farklı metabağlamlarda karşılaştırmalı değer ölçümlerine olanak tanıyan bir dizi nicel araç sunar. Sonuç olarak, değer göreliliğine düşmeden adalet sezgilerini ciddiye alan, sofistike, esnek ve çoğulcu bir aksiyoloji önerir ve bunu hak edişe duyarlı sonuççuluğun potansiyel bir temeli olarak konumlandırır.
Özet (Çeviri)
This dissertation develops a contextualist desert-adjusted axiological theory that aims to evaluate well-being based on what individuals morally deserve. The traditional form of utilitarianism, grounded in welfarism, seeks to maximize total utility but does not directly address the fairness of distribution. Fred Feldman's justicised utilitarianism, however, proposes a solution: it argues that deserved well-being holds greater value than undeserved well-being, as it is better when people get what they deserve. Building on this intuition, this project defines and advocates for contextualism in axiology. According to this view, the moral value of well-being distributions depends on the context in which desert and well-being interact. The dissertation begins by examining fundamental debates on intrinsic value and pleasure. It then analyzes Feldman's, Arrhenius's, and Skow's attempts to develop desert-adjusted axiology, highlighting the strengths and weaknesses of these approaches. It rejects the pursuit of a single value function, and defends a pluralist understanding grounded in shared context-types—or 'metacontexts'—that supervene on specific evaluative contexts. To operationalize this framework, the dissertation presents a set of quantitative tools that account for positive and negative desert conditions, allowing for comparative value assessments across different metacontexts. Ultimately, it proposes a sophisticated, flexible, and pluralist axiology that takes justice intuitions seriously without collapsing into value relativism, positioning itself as a potential foundation for desert-sensitive consequentialism.