The mediating role of digital human resources in the effect of organizational commitment on job performance: An example on Kenya
Dijital insan kaynaklarının örgütsel bağlılığın iş performansı üzerindeki etkisindeki aracılık rolü: Kenya örneği
- Tez No: 958367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL OĞUZHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL IŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsan kaynakları yönetimi (İKY), bir organizasyon içinde çalışanların etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesine yönelik stratejik bir yaklaşımdır ve şirketlerin rekabet avantajı elde etmesini kolaylaştırmayı hedeflemektedir. İşe alım ve seçim, eğitim ve geliştirme, kurumsal devamlılık ve performans yönetimi gibi konuları kapsayan çeşitli işlevleri bu kapsamda çok önemlidir. Modern çağda, organizasyonlar çalışanlarını iyileştirmek ve başarılarını artırmak için insan kaynakları (İK) teknolojilerinin dijitalleştirilmesini geliştirmekte ve bu teknolojileri kullanmaktadır. Örgütsel bağlılık uzun zamandır iş performansının temel itici gücü olarak kabul edilirken, Kenya'da kurulmuş organizasyonlarda bu ilişkileri güçlendirme anlamında dijital İK teknolojilerinin rolü henüz keşfedilmemiştir. Bu çalışma, örgütsel bağlılık ve iş performansı arasındaki ilişkide dijital insan kaynaklarının aracı rolünü araştırmaktadır. Veriler, nicel bir çalışma tasarımına uygun olarak yapılandırılmış bir anket kullanılarak Google Forms vasıtası ile dağıtılan 420 katılımcıdan toplanmıştır. Verileri analiz etmek ve bağımsız ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek için JAMOVI yazılımı kullanılmıştır. Araştırma bulguları, iş performansı ve örgütsel bağlılık arasında önemli ve pozitif bir ilişki olduğunu kanıtlamaktadır. Dijital İK algısının çalışmaya katılanlar arasında seviyesinin orta düzeye yakın olması, hala bu teknolojilerin çok iyi kullanılmadığını ama örgütlerin insan kaynakları birimlerinde çalışanların bu teknolojilerden daha fazla faydalandığını ve bunu tüm örgüte yansıtmanın performansı arttırma yönünde etkili olacağı değerlendirilmiştir. Analizler sonucunda dijital insan kaynaklarının örgütsel bağlılığın performans üzerindeki etkisinde aracı olarak etkisinin olduğu ve dijital insan kaynakları departmanlarının varlığının örgütsel bağlılığın çalışan verimliliği üzerindeki etkisini iyileştirdiğini vurgulamaktadır. Bu anlayış ile hareket edildiğinde, gelecekte, dijital İK araçları Kenya'da faaliyet gösteren örgütler için örgütsel bağlılığı gelişmiş iş performansına dönüştürmede stratejik bir etkiye sahip olacaktır.
Özet (Çeviri)
Human resource management (HRM) is a strategic approach to the effective and efficient management of employee within an organization, with the objective of facilitating the corporation in achieving competitive advantages. The variety of its functions is significant, encompassing recruitment and selection, training and development, organizational continuity and performance management. In the modern era, organization are developing and using digitalization of human resource (HR) technologies to improve the work of their employee and increase their overall achievements. While organizational commitment has long been recognized as a key driver of job performance, the role of digital HR technologies in strengthening these relationships in Kenyan organizations is unexplored. This study investigates the role of digital human resources as a mediator in the relationship between organizational commitment and job performance. Data were collected from 420 respondents using structured questionnaires distributed for Google Forms, in accordance with a quantitative study design. To analyze the data and evaluate the relationships between independent and dependent variables, we used the JAMOVI software. The findings proved an important beneficial relationship between organizational commitment and job performance. The fact that the perception of digital HR among the participants in the study was close to a medium level indicates that these technologies are still not used very well, but employees in the human resources departments of organizations benefit more from these technologies and reflecting this on the entire organization will be effective in increasing performance. Consequently, the analysis revealed that digital human resources act as mediator in this relationship, emphasizing that the presence of digital human resources departments improves the effect of organizational commitments on worker productivity. With this understanding in mind, in the future, digital HR tools will have a strategic impact in transforming organizational commitment into improved business performance for organizations operating in Kenya.