Elektrikli araçlarda kullanılan yerleşik şarj cihazı tasarımlarının benzetim ortamında gerçekleştirilmesi
Implementation of onboard charger designs used in electric vehicles in a simulated envi̇ronment
- Tez No: 958370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektrikli araçların yaygınlaşması ile birlikte şebeke üzerindeki olumsuz etkileri de artmaktadır. Düşük güç faktörü ve yüksek harmonik akımları şebeke güç kalitesi bozmakta ve verimliliği düşürmektedir. Verimliliği artırmak ve güç kalitesini iyileştirmek için tasarlanan şarj cihazlarında güç faktörü düzeltme yöntemleri kullanılmaktadır. Güç faktörü düzeltmeli şarj cihazları incelendiği zaman tek aşamalı ve iki aşamalı olmak üzere iki farklı tasarım görülmektedir. Tek aşamalı şarj cihazlarında enerji doğrudan istenilen gerilim seviyesine dönüştürülmektedir. Bu yöntemde uygulama kolaylığı ve düşük maliyet gibi avantajlar olmasına karşın sadece düşük güçlerde verimli olarak çalışmaktadır.1 kW üzerindeki güçlerde ise genellikle iki aşamalı topolojiler tercih edilmektedir. İki aşamalı yükseltici tip dönüştürücülerde şebekeden çekilen enerji öncelikle AA/DA dönüştürücülerle istenilen gerilim seviyesinin üzerine çıkarılır. Bu aşamada güç faktörü düzeltme yöntemleri ile şebeke güç kalitesi korunmuş olur. İkinci aşamada is DA/DA dönüştürücüler ile istenilen batarya gerilim seviyesine indirilir. Bu çalışmada iki aşamalı yükseltici tip AA/DA dönüştürücüler incelenmiştir. Sıklıkla kullanılan klasik, girişimli, temel köprüsüz, tam dalga kontrollü ve girişimli totem kutuplu dönüştürücülerin bilgisayar ortamında benzetimleri yapılmıştır. Benzetim sonuçları verimlilik ve toplam harmonik bozulma değerleri açısından birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
As electric vehicles become widespread, their negative effects on the grid are also increasing. Low power factor and high harmonic currents deteriorate grid power quality and reduce efficiency. Power factor correction methods are used in chargers designed to increase efficiency and improve power quality. When power factor corrected chargers are examined, two different designs are seen, single-stage and two-stage. In single-stage chargers, energy is directly converted to the desired voltage level. Although this method has advantages such as ease of application and low cost, it only works efficiently at low powers. For powers over 1 kW, two-stage topologies are generally preferred. In two-stage booster type converters, the energy drawn from the grid is first increased to the desired voltage level with AC/DC converters. At this stage, grid power quality is protected with power factor correction methods. In the second stage, it is reduced to the desired battery voltage level with DC/DC converters. In this study, two-stage booster type AC/DC converters are examined. Computer simulations of commonly used classical, interleaved, base bridgeless, full wave controlled and interleaved totem pole converters were performed. Simulation results were compared with each other in terms of efficiency and total harmonic distortion values.