Online social interactions and financial markets
Çevrimiçi sosyal etkileşimler ve finansal piyasalar
  1. Tez No: 958380
  2. Yazar: MUHAMMET SERGEN AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, çevrim içi sosyal etkileşimlerin finansal piyasalar üzerindeki etkisini, Reddit'teki kullanıcı tartışmalarını analiz ederek incelemektedir. Tez, yatırımcı duyarlılığının yayılımı, görüş farklılıkları ve tematik yatırımcı dikkati kaymaları gibi olguların çevrim içi topluluklar içerisinde nasıl ortaya çıktığını ve bunların temel piyasa değişkenleri üzerindeki etkilerini araştıran üç ampirik çalışmadan oluşmaktadır. İlk çalışma, Reddit'in hisse senetleriyle ilgili bir topluluğunda az sayıdaki yüksek derecede aktif kullanıcının yatırımcı duyarlılığının yayılımını yönlendirdiğini göstermektedir. Ayrıca, ağ düzeyinde duyarlılığın hisse senedi getirileri üzerinde kısa vadeli öngörü gücüne sahip olduğunu ortaya koymaktadır. İkinci çalışma, kullanıcılar arası görüş farklılıklarını incelemekte ve bunların hisse senedi ile Bitcoin piyasaları üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktadır. Bulgular, hisse senedi piyasasında görüş farklılıklarının oynaklık, işlem hacmi ve aşağı yönlü risk artışı ile güçlü şekilde ilişkili olduğunu, ancak Bitcoin piyasasında bu etkinin daha zayıf ve sınırlı olduğunu göstermektedir. Üçüncü çalışma ise yatırımcı dikkatini, Reddit tartışmalarını hisse senedi odaklı, piyasa geneli odaklı ve ilgisiz temalar şeklinde sınıflandırarak analiz etmektedir. Çalışma, yatırımcı dikkati, hisse senedi odaklı temalara kaydığında hisse getirilerinin birlikte hareket etme eğiliminin azaldığını; piyasa geneli veya ilgisiz temalara kaydığında ise arttığını göstermektedir. Üç çalışma birlikte ele alındığında, çevrim içi sosyal etkileşimlerin yatırımcıların görüşlerini nasıl oluşturduklarını, bilgiyi nasıl işlediklerini ve piyasaları nasıl etkilediklerini anlamada önemli bir rol oynadığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the relationship between online social interactions and financial market outcomes by analyzing user discussions from Reddit. It consists of three empirical studies that investigate how sentiment dissemination, belief disagreement, and thematic attention shifts emerge in online communities and influence key market variables. The first study shows that a small number of highly active users drive sentiment dissemination within Reddit's stock market discussions. It also finds that network-level sentiment has short-term predictive power over stock returns. The second study focuses on belief disagreement and compares its effects across the stock and Bitcoin markets. Results indicate that disagreement is strongly associated with increases in volatility, trading volume, and downside risk in the stock market, but has a weaker and more limited effect in the Bitcoin market. The third study analyzes investor attention by classifying Reddit discussions into stock-level, market-wide, and inattentive themes. It finds that shifts to stock-level attention reduce return comovement, while shifts to market-wide or inattentive themes increase it. Collectively, the findings show that online social interactions influence how investors form beliefs, process information, and affect markets.