Conceptions of madness and melancholy in the Early Modern Ottoman Empire
Erken Modern Osmanlı İmparatorluğu'nda delilik ve melankoli kavrayışları
- Tez No: 958379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERİN TERZİOĞLU SEZER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AKİF ERCİHAN YERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, 17. ve 18. yüzyıl Osmanlı dünyasında delilik ile mal-i hülya ya da melankoli olarak nitelendirilen marazlara dair tasavvurları, tıbbi ve tasavvufi anlayış çerçevesinde incelemektedir. Bu tezin temel amacı, erken modern dönem özelinde deliliğe dair tıbbi ve tasavvufi kaynakların detaylı bir analizini yapmaktır. Aynı zamanda bu tez, sufiler ve hekimler gibi tarihsel aktörler arasındaki çeşitli ilişki dinamiklerine dikkat çekmekte ve deliliğin kavranışı bakımından tasavvuf ile tıbbın birçok noktada birbiriyle bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışma, bu iki bilgi alanının karşılıklı etkileşimini ve deliliğe yaklaşımlarındaki benzerlikleri (ve farklılıkları) göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın üçüncü ve son katkısı ise, Osmanlı sözlüklerini tıbbi ve tasavvufi kaynakları tamamlayıcı bir unsur olarak kullanmak suretiyle, erken modern Osmanlıların deliliği tanımlamak için başvurdukları zengin terminolojiyi gözler önüne sermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the conceptions of madness and mental conditions such as mal-i hülya or melancholy in the 17th- and 18th-century Ottoman world from the perspective of two bodies of knowledge: medicine and Sufism. The primary aim of this study is to provide a detailed analysis of medical and Sufi sources regarding madness in the early modern Ottoman Empire. At the same time, the thesis also draws attention to the complex relationships between Sufis and physicians as actors, stresses the interconnected nature of Sufism and medicine as bodies of knowledge, and highlights the similarities (and differences) in their approaches to mental illnesses in the early modern Ottoman world. A third and final contribution of the thesis is to complement the study of medical and Sufi sources with a foray into Ottoman dictionaries to uncover the rich terminology that early modern Ottomans used to define mental conditions.