Women's interest in 'Queer literature': A case on BL in China and South Korea
'Kuir edebiyata' kadınların ilgisi: Çin ve Güney Kore'de BL üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 958389
  2. Yazar: SERAY AKKÜLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HALE EROĞLU SAĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Boys Love (BL) iki erkek arasındaki romantik ve cinsel ilişkileri anlatmak üzere kadınlar için kadınlar tarafından üretilen bir edebi türdür. 1970'li yıllarda Japonya'da ortaya çıkmış ve hızla günümüzde global düzeyde de yakaladığı bir popülariteye kavuştuğu komşu ülkeler olan Çin ve Güney Kore'ye yayılmıştır. Bu çalışma BL'in Japonya'dan Çin ve Güney Kore'ye uzanan macerasının izini sürerken aynı zamanda bu iki ülkeye dair sosyal arka plan da sunmaktadır. Bu tez, BL türünün kadınların toplumdaki bastırılmış pozisyonlarına olan hayal kırıklıklarına bir çıkış yaratmak üzere feminist bir reaksiyon olarak ortaya çıktığını, ardından zaman içinde kadınların 'cinsiyetle oynayabilecekleri' bir alan hâline geldiğini, kendini de kuir olarak tanımlamadığını bundan sebeple de özünde kuir kimlikleri temsil gibi bir amaç gütmediğini, yani kuir açıdan politik olmadığını ve 'kuir edebiyat' olarak adlandırılamayacağını savunur. Bu çalışma aynı zamanda BL içeriklere karşı Çin ve Güney Kore devletlerinin reaksiyonlarının sertliklerindeki farklılığın bu iki devletin halklarından rıza üretmekte kullandıkları farklı yöntemler ve 'yumuşak gücü' global ekonomiye eklemlenme amacı doğrultusunda farklı yerlere konumlandırıp farklı şekilde yararlanmalarından kaynaklandığını savunur.
Özet (Çeviri)
Boys Love (BL) is a genre produced by women for women that is dedicated on depicting romantic and sexual relationships between two males. It has originated in Japan during the 1970s, quickly spreading its neighbors China and South Korea where it has gained a remarkable popularity which it now enjoys in a global scale. This study traces BL's journey from Japan to China and South Korea while presenting social backgrounds on the aforementioned nations. This thesis argues that BL has emerged initially as a result of a feminist response against the women's repressed positions in society as an outlet for them to relieve their frustrations, becoming a realm to have fun through 'playing with gender' in time, hence in its essence it does not aim to represent queer identities and it does not define itself as queer therefore it is not political from a queer perspective and it cannot be classified as 'queer literature.' This study also argues that the difference in the level of severity in the reactions toward BL content by the Chinese and Korean states is due to their different tactics on how they generate consent from the people and how they position and utilize soft power as a tool in their endeavor for integrating to the global economy.