Ürotelyal karsinoma'da HER-2 ekspresyonun prognostik, klinik ve patolojik önemi
Prognostic and clinical and implications of HER-2 expression in urothelial carcinoma
- Tez No: 958390
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ERÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, ürotelyal karsinomlu hastalarda HER-2 (Cerb-B2) ekspresyonunun klinik, patolojik ve prognostik özellikler üzerindeki etkisini incelemektir. Özellikle HER-2 ekspresyon düzeyinin tümörün evresi, histolojik varyant alt tipleri, metastatik dağılımı, tedavi yanıtı ve sağ kalım süreleri ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca HER-2 pozitifliğin, çoklu organ metastazı ve kemoterapi alımı gibi klinik seyri etkileyen faktörlerle olan ilişkisi araştırılmıştır. Bu retrospektif çalışma, Ocak 2013 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran ve patolojik olarak mesane, üreter veya renal pelvis kaynaklı pT2–pT4 evresinde ürotelyal karsinom tanısı almış 100 hastayı kapsamaktadır. Hastaların yaş, cinsiyet, tümör alt tipi, evresi, metastaz varlığı, uygulanan cerrahi ve sistemik tedavi yaklaşımları kaydedilmiştir. HER-2 ekspresyon düzeyleri arşiv doku örneklerinden immüno-histokimyasal (İHK) yöntemle değerlendirilmiş ve +3 skoru HER-2 pozitiflik olarak kabul edilmiştir. Sağ kalım verileri genel sağ kalım (OS) ve progresyonsuz sağ kalım (PFS) olarak hesaplanmış ve Kaplan-Meier eğrileri ile log-rank testi kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 26.0 programı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 100 hastanın %32'sinde HER-2 pozitifliği (IHC +3) saptanmıştır. HER-2 pozitiflik, özellikle mikropapiller (%18,8) ve nested (%12,5) varyantlarla anlamlı düzeyde ilişkili bulunmuştur (p=0,018). HER-2 pozitif hastalarda pT3 evresi belirgin olarak baskınken (p=0,001), metastatik evrede bulunma oranı HER-2 negatif gruba kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksekti (p=0,012). Ayrıca çoklu organ metastaz oranı HER-2 pozitif hastalarda anlamlı şekilde fazlaydı (p=0,041).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the clinical, pathological, and prognostic significance of HER-2 (Cerb-B2) expression in patients diagnosed with urothelial carcinoma. Specifically, the association between HER-2 expression levels and tumor histologic subtypes, pathological stage, metastatic distribution, treatment response, and survival outcomes (OS and PFS) was investigated. This retrospective cohort study included 100 patients diagnosed with urothelial carcinoma of the bladder, ureter or renal pelvis (stage pT2–pT4) between January 2013 and May 2024 at Mersin University Faculty of Medicine. Demographic, clinical, pathological, and therapeutic data were collected from patient records. HER-2 expression was evaluated on archived tumor specimens using immune-histochemistry (IHC), and a score of 3+ was considered HER-2 positive. Survival outcomes, including overall survival (OS) and progression-free survival (PFS), were analyzed using the Kaplan-Meier method, and group comparisons were performed with the log-rank test. Statistical analyses were conducted with IBM SPSS Statistics version 26.0. HER-2 positivity (IHC 3+) was observed in 32% of patients. HER-2 expression was significantly associated with the micropapillary and nested histologic variants (p=0.018) and was more frequently observed in patients with pT3 stage tumors (p=0.001). The rate of metastatic disease was significantly higher in HER-2 positive patients compared to HER-2 negative ones (p=0.012), and multiple organ metastasis was also more common (p=0.041). Furthermore, HER-2 positive patients received systemic chemotherapy at a significantly higher rate (93.8% vs.