A comparative legal analysis of AI regulations: Cases of EU and Türkiye
Yapay zeka düzenlemelerı̇nı̇n karşılaştırmalı hukukı̇ analı̇zı̇: AB ve Türkı̇ye örneklerı̇
  1. Tez No: 958415
  2. Yazar: PELİN SU BİTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DENİZ HELVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İlişkiler, Law, International Trade, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İşbu tez, Avrupa Birliği'nin Yapay Zeka Kanunu'na odaklanarak Yapay Zeka düzenlemelerinin karşılaştırmalı bir yasal analizini yapmayı ve özellikli olarak Türkiye'yi Yapay Zeka hukuku kapsamında nasıl etkileyeceğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, öncelikle Avrupa Birliği Yapay Zeka Kanunu'nun yapılmasına öncü olan faktörleri ve belgeleri detaylandıracaktır. Yapay Zeka yasasının Brüksel Etkisi olasılığını analiz edecek, yasanın ana hatlarını açıklayarak, yasayı çevreleyen yapıyı anlamaya yardımcı olacaktır. Yasanın en önemli özelliklerinden biri olan risk temelli yaklaşım ve insan merkezli yönetişimin Avrupa Birliği'nin stratejik özerkliğine etkilerini tartışacaktır. Bu özellikleri anladıktan ve analiz ettikten sonra, Brüksel'in etkisi ve stratejik özerklik kavramlarının Türkiye'nin yapay zeka konusundaki düzenleyici girişimlerini nasıl etkileyebileceğini tartışacak ve bu da Türkiye'nin yapay zeka regülasyonunun geleceğini gerçekten nelerin şekillendirebileceğini anlamak için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comparative legal analysis of AI regulations, focusing on the EU AI Act and how it would affect the case of Türkiye. The thesis will first elaborate on the driving factors and documents leading to the EU AI Act. It analyzes the possibility of a Brussels effect of the AI Act. By decoding the main pillars of the act, it provides an understanding of the legal nature surrounding the act, and discusses the effects of one of the most important features of the act, which are the risk-based approach and human-centric governance on the strategic autonomy of the European Union. After understanding and analyzing these features, the thesis will further discuss how the concepts of Brussels Effect and Strategic Autonomy can affect Türkiye's regulatory attempts on AI, which could be beneficial to understand what can really shape the future for Türkiye's AI governance.