Synthesis and characterization of oleophobic fluorinated polyester films
Oleofobik florlu polyester filmlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 958413
- Danışmanlar: PROF. DR. IGOR LUZINOV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Clemson University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tezde sunulan çalışma, oleofobik florlu polyester filmlerin sentezi ve karakterizasyonuna odaklanmaktadır. Özellikle, oleofilik polietilen tereftalatın (PET), florlu polyesterler gibi düşük yüzey enerjisine sahip malzemelerle karıştırılması yoluyla oleofobik PET filmler elde edilmiştir. İlk olarak, farklı uç gruplarına (-COOH, -OH ve -CF3) sahip florlu polyesterler (P(PF-oate-R)), izoftaloil klorürün perfloro eter alkolleri ile polikondenzasyon reaksiyonu sonucunda sentezlenmiştir. Daha sonra, bu polimerler çeşitli derişimlerde PET ile çözücü içinde karıştırılarak farklı bileşimlere sahip oleofobik polyester filmler üretilmiştir. Ayrıca, filmlerin yüzey özellikleri üzerindeki tavlama etkisini incelemek amacıyla tavlama işlemi uygulanmıştır.Elde edilen sonuçlar, üretilen PET/P(PF-oate-R) polyester filmlerinin düşük ıslanabilirlik sergilediğini ve bu özelliğin polyester uç gruplarına, film bileşimlerine ve tavlamaya bağlı olduğunu göstermektedir. CF3 grubu ile sonlandırılmış florlu polyesterlerle karıştırılan PET filmlerinin, diğer polyesterlere kıyasla su ve yağlara karşı daha yüksek temas açısına (CA) sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, karışımlarda P(PF-oate-R) polyester içeriği arttıkça temas açısının da yükseldiği bulunmuştur. PET filmlerinin oleofobikliğini artırmak için, iki farklı molekül ağırlığına (Mw) sahip CF3 ile sonlandırılmış florlu polyesterler sentezlenmiş ve PET ile karıştırılmıştır. Sonuçlar, düşük derişimlerde düşük molekül ağırlıklı polyesterlerin yüzeye kolayca göç ederek daha yüksek yüzey kaplanması sağladığını ve bunun sonucunda suya ve yağa karşı daha yüksek iticilik kazandırdığını göstermektedir. Öte yandan, yüksek derişimlerde karışımlardaki yüksek molekül ağırlıklı polyesterlerin yüzey ıslanabilirliğini daha yüksek düzeyde azalttığı görülmüştür. PET film yüzeyinin ıslanabilirliğinin yalnızca polyesterlerin molekül ağırlığına değil, aynı zamanda tavlama protokolüne de bağlı olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, tavlama sıcaklığının yüzey ıslanabilirliği üzerindeki etkileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study presented in this dissertation is dedicated to the synthesis and characterization of oleophobic fluorinated polyester films. Specifically, the blending of oleophilic polyethylene terephthalate (PET) with low surface energy materials such as fluorinated polyesters has been used in order to fabricate oleophobic PET films. First, fluorinated polyesters (P(PF-oate-R)) possessing different end-groups (-COOH, -OH and -CF3) are synthesized via polycondensation reaction of isophthaloyl chloride with perfluoro ether alcohols. Then, they are solvent-blended with PET at various concentrations to obtain oleophobic polyester films of different compositions. In addition, the films are annealed to investigate the effect of annealing on surface properties of the films.The results show that the obtained PET/P(PF-oate-R) polyester films demonstrate low wettability that depended on the polyester end-groups, film compositions, and annealing. It is found that PET blended with fluorinated polyesters terminated with CF3 groups exhibit higher contact angle (CA) with water and oils than other polyesters. In addition, CA increases with increasing P(PF-oate-R) polyester content in blends. To facilitate the oleophobicity of PET films, the fluorinated polyesters terminated with -CF3 groups with two different Mw were synthesized and blended with PET. The results reveal that at low concentrations, low molecular weight polyesters migrate to the surface easily, resulting in higher surface coverage. Thus, it leads to higher water and oil repellency. On the other hand, when they are used at high concentrations, higher molecular weight polyesters in blends reduce the wettability of the surface to the higher level. It is found that the wettability of the PET film surface depends on not only the Mw of polyesters, but also on annealing protocol. To this end, the effects of the annealing temperature on surface wettability are also examined.