Mental health providers at university counseling centers in Türkiye: Experiences, challenges, needs and resources
Türkiye'deki üniversite psikolojik danışma merkezlerinde görev yapan ruh sağlığı uzmanları: Deneyimler, zorluklar, ihtiyaçlar ve kaynaklar
- Tez No: 958422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TOSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu nitel çalışma, Türkiye'deki üniversite psikolojik danışma merkezlerinde görev yapan ruh sağlığı uzmanlarının deneyimlerini incelemiştir. Üniversite bağlamında ruh sağlığı hizmeti sunmanın nasıl bir deneyim olduğunu anlamayı amaçlayan çalışmada; çalışma koşulları, olumlu deneyimler, zorluklar, ihtiyaçlar ve destek kaynakları ele alınmıştır. Farklı bölgelerdeki üniversitelerde görev yapan on ruh sağlığı uzmanıyla yarı yapılandırılmış çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler MAXQDA yazılımı ile içerik analizi yoluyla değerlendirilmiş ve bulgular beş ana tema altında sunulmuştur. Fiziksel koşullar—özellikle kampüste olmak, doğaya erişim ve öğrencilerle çalışmak—en sık belirtilen olumlu deneyimler arasında yer alırken, merkez yapısı, yönetsel tutumlar ve finansal güçlükler en yaygın zorluklar olarak öne çıkmıştır. Sürekli eğitime dair fırsatlar başta olmak üzere mesleki, yönetsel, yapısal ve mali ihtiyaçlar temel gereksinimler olarak tanımlanmıştır. Destek kaynakları çeşitlilik göstermekte; içsel başa çıkma süreçleri, yakın ilişkiler ve meslektaş desteği bu kaynaklar arasında yer almıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki üniversite ruh sağlığı hizmetlerine ilişkin sınırlı literatüre kurumsal ve bağlamsal dinamikleri vurgulayarak katkı sunmuştur. Bulgular doğrultusunda yapılandırılmış süpervizyon sistemleri kurulması, kampüs genelinde ruh sağlığı farkındalığının artırılması ve uzmanların iyi oluşunu destekleyen politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study examined the experiences of mental health professionals working in university counseling centers (UCCs) in Türkiye. It explored what it is like to provide mental health services in the university context, focusing on working conditions, positive experiences, challenges, needs, and support resources. Semi-structured online interviews were conducted with ten mental health professionals working at universities in different regions. Obtained data was analyzed using content analysis with the help of MAXQDA software, and the findings were presented under five main themes: working conditions, positive experiences, challenges, needs, and support resources. Physical working conditions, especially being on campus and having access to nature as well as working with university students were found among the most commonly reported positive experiences, while the most frequently mentioned challenges included center structure, managerial attitudes and financial difficulties. Professional needs—particularly opportunities for ongoing education—along with managerial and structural, and financial needs, were identified as primary needs. Supportive resources were diverse and among others included providers' internal processes, close personal relationships and colleagues at the center. This study contributes to the limited literature on UCCs in Türkiye by underscoring institutional and contextual dynamics. Recommendations include establishing structured supervision systems, promoting campus-wide mental health awareness, and developing policies to support professionals' well-being.