Dil itimi etiyolojisi ve klinik bulguları hakkında ebeveynlerin farkındalığının ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of parental awareness and knowledge regarding the etiology and clinical findings of tongue thrusting
- Tez No: 958423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKTAN ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ebeveynlerin dil itimi alışkanlığının etiyolojisi ve klinik bulguları konusundaki farkındalık ve bilgi düzeylerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Aralık 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Kliniği'ne ilk muayene için başvuran, 9-14 yaş arası dil itimi alışkanlığı olan 124 çocuk ile onların ebeveynleri, belirlenen dahil edilme ve dışlanma kriterlerine uygun olarak dahil edilmiştir. Ebeveynler dil itimi alışkanlığı konusundaki farkındalıklarını değerlendirmek amacıyla hazırlanmış, geçerliliği ve güvenilirliği literatürden desteklenen çoktan seçmeli anket formunu çevrim içi olarak doldurmuştur. İstatistiksel analizler R programı ile gerçekleştirilmiş, kategorik veriler için uygun testler uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmada ebeveynlerin %66,1'i zararlı ağız alışkanlıklarının ileride olumsuz etkileri olabileceğini düşünürken, %25,8'i bu konuda fikrinin olmadığını belirtmiştir. Annelerde bu oran %72 iken, babalarda %48,4 olarak bulunmuştur. Zararlı alışkanlıkların gelecekte soruna yol açabileceği düşüncesi ile ebeveynlerin cinsiyeti arasında anlamlı fark saptanmıştır (p=0,022). Ancak ebeveynlerin yaş ve eğitim durumları ile bu görüş arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Yanlış yutkunma veya dil itimi alışkanlığına ilişkin farkındalık düzeyi ise oldukça düşüktür; yalnızca %13,7'si farkında olduğunu belirtmiştir. Annelerde farkındalık %16,1, babalarda %6,5 olarak tespit edilmiştir ve ebeveynlerin demografik özellikleri ile farkındalık arasında anlamlı ilişki gözlenmemiştir. Sonuç: Çalışma bulguları, ebeveynlerin dil itimi ve bunun klinik etkileri konusunda yeterli farkındalığa sahip olmadıklarını göstermiştir. Erken tanı ve müdahale için ebeveynlerin bilinçlendirilmesinin gerekliliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to evaluate parents' awareness and level of knowledge regarding the etiology and clinical manifestations of tongue thrusting habits. Materials and Methods: This study included 124 children aged 9-14 with tongue thrusting habit and their parents, who applied for their first examination to the Pediatric Dentistry Clinic at Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Dentistry between December 2024 and March 2025, in accordance with the predetermined inclusion and exclusion criteria. Parents completed an online multiple-choice questionnaire, developed to assess their awareness of the tongue thrusting habit, whose validity and reliability were supported by the literature. Statistical analyses were performed using the R software, and appropriate tests were applied for categorical data. Results: In the study, 66.1% of parents believed that harmful oral habits could have negative effects in the future, while 25.8% stated that they had no opinion on the matter. This rate was 72% among mothers and 48.4% among fathers. A statistically significant difference was found between parental gender and the belief that harmful habits may lead to future problems (p = 0.022). However, no significant association was observed between this belief and the parents' age or educational status. Awareness of incorrect swallowing or tongue thrusting habits was notably low, with only 13.7% of parents reporting awareness. Awareness levels were 16.1% among mothers and 6.5% among fathers, and no significant relationship was found between parental demographic characteristics and awareness. Conclusion: The findings of this study indicate that parents have insufficient awareness regarding tongue thrusting and its clinical implications. The necessity of raising parental awareness for early diagnosis and intervention has been highlighted.