The effect of corporate governance index inclusion on stock performance in Borsa İstanbul
Borsa İstanbul'da kurumsal yönetim endeks dahiliyetinin hisse performansına etkisi
  1. Tez No: 958424
  2. Yazar: HARUN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERHAN, DOÇ. DR. ATİLLA ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Halka açık şirketlerin hissedarlar, yöneticiler, çalışanlar, yatırımcılar ve hatta müşteriler gibi birçok paydaşı bulunmaktadır. Kurumsal yönetim ilkelerinin benimsenmesi, şirketlerin karar alma ve yönetim süreçlerinde uyulacak yazılı kurallar ve standartlar çerçevesi çizerek, tüm paydaşlar için en uygun şekilde yönetilmelerini sağlamaya yardımcı olur. Türkiye'de, kurumsal yönetim uygulamalarını benimseme açısından karşılaştırmalı olarak izlenen şirketler BIST Kurumsal Yönetim Endeksi (XKURY) aracılığıyla takip edilmektedir. Bu çalışma, XKURY kapsamında yer alan 73 şirketi ele alarak, kurumsal yönetim açısından derecelendirilmeye başlanmanın ve XKURY'ye dahil olmanın şirketlerin hisse senedi performansları üzerinde bir etkisi olup olmadığını olay çalışması (event study) yöntemiyle analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Listed companies have several stakeholders such as shareholders, managers, employees, investors and even customers. Adopting corporate governance principles help companies draw a framework for written rules and standards that will be followed during the decision-making and management processes in order to ensure that the companies are governed in a way that is optimal for all its stakeholders. In Türkiye, companies that are benchmarked in terms of their adoption of corporate governance practices are tracked through BIST Corporate Governance Index (XKURY). This study takes 73 companies that are listed under XKURY in order to find out if starting to be rated in terms of corporate governance and entering XKURY has an effect on the stock performance of the companies through an event study analysis.