Revisiting the psychometric characteristics of the Turkish form of the spielberger test anxiety inventory
Spielberger sınav kaygı ölçeği Türkçe formunun psikometrik özelliklerinin yeniden incelenmesi
- Tez No: 958429
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KAYMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Spielberger Sınav Kaygısı Envanteri'nin (SKE) Türkçeye ilk uyarlaması ve psikometrik değerlendirmesi yaklaşık 40 yıl önce yapılmıştır ve o zamandan beri yaygın kullanımdadır. Bu çalışma envanterin geçerlik ve güvenirlik özelliklerini yeniden değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmaya lise mezunu ve ortaokul, lise ya da üniversite öğrencisi olan toplam 1 706 kişi katılmıştır. Doğrulayıcı etmen çözümlemesi (DEÇ), özgün envanterin Kuruntu ve Duyuşsallık adlarındaki alt ölçekli iki etmenli yapısını desteklemiştir. SKE'nin diğer kaygı araçlarıyla anlamlı ilişkilerde olması kanıta-dayalı geçerlik bulgusu sağlamıştır. Öte yandan, akademik güdülenme sınav kaygısıyla ilişkili bulunmamıştır. Üniversitedeki zorlayıcı İngilizce yeterlik sınavına hazırlanan hazırlık birimi ve birinci sınıf öğrencilerinin sınav kaygısı düzeyleri benzer bulunmuştur. Ancak, yeniden üniversite sınavına hazırlanan mezunlar lise son sınıf öğrencilerinden daha yüksek sınav kaygısı göstermişlerdir. Düzenli olarak okul danışmanlık servislerini kullanan öğrencilerin toplam sınav kaygıları yüksek olmasa da, Kuruntu puanları yüksek olma eğilimdedir. Cronbach alfa katsayıları yüksek iç tutarlılığa işaret etmiştir. Elli katılımcıdan üç hafta arayla elde edilmiş test-tekrar test korelasyonları yüksek durağanlığa işaret etmiştir. Genel olarak bulgular SKE Türkçe Formu'nun ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin sınav kaygısı düzeylerini ölçmede halen geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The initial adaptation and psychometric evaluation of the Turkish version of the Spielberger Test Anxiety Inventory (TAI) were completed about 40 years ago and since then it has been widely used. This study aimed to re-evaluate the validity and reliability properties of the inventory. A total of 1 706 participants who were post-high school graduates or students at middle school, high school, or university participated. Confirmatory factor analyses (CFA) supported the two-factorial structure of the original inventory, named as Worry and Emotionality subscales. Significant relationships of the TAI with other anxiety tools provided evidence-based validity. Nevertheless, academic motivation was not found related to test anxiety. Test anxiety levels of preparatory students who were to take a high stakes English proficiency exam and freshman students were comparable. However, post-high school graduates who were to retake the university exam demonstrated higher test anxiety levels compared to 12th-grade students. Although students who paid regular visits to school counseling services did not have higher total test anxiety scores, their Worry scores tended to be high. Cronbach's alpha coefficients indicated high internal consistencies. Test-retest correlations obtained from 50 participants over three weeks' interval indicated high stabilities. Overall, findings suggested that the Turkish version of the TAI remains as a valid and reliable tool for measuring test anxiety levels of middle school, high school, and university students.