An exploratory study of young children's spatial skills in the context of educational robotics
Eğitsel robotik kodlama bağlamında okul öncesi çocukların uzamsal becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 958432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU UMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Eğitsel Robotik Kodlama Bağlamında Okul Öncesi Çocukların Uzamsal Becerilerinin İncelenmesi Bu nitel çalışma, eğitsel robotik kodlama bağlamında küçük çocukların uzamsal becerilerini incelemiştir. Çalışma, şu iki araştırma sorusuna incelemeyi amaçlamaktadır: (1) 5-6 yaş aralığındaki okul öncesi çocukların uzamsal becerileri, programlanabilir robot oyuncaklarla etkileşim sürecinde nasıl ortaya çıkar? (2) 5-6 yaş aralığındaki okul öncesi çocuklar programlanabilir robot oyuncaklarla etkileşimde bulunurken uzamsal kelime dağarcıklarını nasıl kullanırlar? Veriler, çocukların hem dijital (plugged) hem de dijital olmayan (unplugged) etkinlikleri içeren 11 haftalık bir robotik müfredata katıldıkları video kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Bu video kayıtları, bedenlenmiş öğrenme perspektifiyle çok modlu analiz yöntemi kullanarak incelenmiştir. Veri analizleri sonucunda şu beş tema ortaya çıkmıştır: (a) Robotik etkinlikler, okul öncesi çocukların programlama sırasında uzamsal becerilerini kullanmayı teşvik eder; (b) Dijital (plugged) robotik etkinlikler için somut materyaller tasarlamak, okul öncesi çocukların uzamsal becerilerini destekler; (c) Robotik etkinlikler, okul öncesi çocuklarının programlama aşamasında sorunları çözmek için uzamsal becerilerini kullanmalarını sağlar; (d) Robotik etkinlikler, okul öncesi çocuklarının uzamsal kelime dağarcığını kullanmalarını destekler; (e) Farklı uzamsal kavramlara odaklanan dijital olmayan (unplugged) robotik etkinlikler, okul öncesi çocuklarını dijital etkinliklere daha iyi hazırlar. Bulgular, eğitsel robotik etkileşimin, bedensel öğrenme bağlamında, okul öncesi çocuklarının uzamsal becerilerini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda uzamsal kelime dağarcıklarını da zenginleştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An Exploratory Study of Young Children's Spatial Skills in the Context of Educational Robotics This qualitative study explored young children's spatial skills in the context of educational robotics. The study aimed to investigate two research questions: (1) How do 5-6 years-old pre-school children's spatial skills emerge when they engage with programmable robot toys? (2) How do 5- to 6-year-old pre-school children use spatial vocabulary while interacting with programmable robot toys over a semester? Data were collected through video recordings of young children participating in an 11-week robotics curriculum that included both unplugged and plugged-in activities. These video recordings were analyzed through multimodal analysis with the lens of embodied learning. Five themes emerged from the data analysis: (a) Robotic activities encourage preschool children's use of spatial skills while planning their robotic programming; (b) Designing tangible materials for plugged-in robotic activities supports preschool children's use of spatial skills; (c) Robotic activities enable preschool children to use spatial skills while solving problems in the programming phase; (d) Unplugged robotic activities that focus on different spatial concepts prepare preschool children for plugged-in activities more; (e) Providing a context, robotic activities facilitate preschool children's frequent use of specific spatial vocabulary. The findings suggest that engaging with educational robotics in the context of embodied learning not only enhance preschool children's spatial skills but also enriches their spatial vocabulary.