Health professionals' strategic evaluation of health tourism: The case of Türkiye
Sağlık profesyonellerinin stratejik sağlık turizmi değerlendirmeleri: Türkiye çalışması
- Tez No: 958431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI DENİZ HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, Türk sağlık sektöründeki sağlık turizminin dinamiklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Küresel sağlık turizmi pazarının genişlemesi, teknolojideki ilerlemeler ve artan uluslararası hasta talepleriyle uyumlu bir şekilde Türkiye'nin sağlık turizmindeki mevcut durumunu yakalamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki 46 farklı hastaneden 52 sağlık profesyoneli tarafından doldurulan anketlerden elde edilen verileri kullanmaktadır. Çalışmanın bulguları, sağlık turizmi sertifikalarının yabancı hasta kabulü üzerindeki etkisi, hastane seçimlerini etkileyen stratejik gelişim önerileri ve teknoloji harcamaları gibi konulardaki önemli alanları vurgulamaktadır. Çalışma, Türkiye'nin rekabetçi güçlü yönlerini, karşılaştığı zorlukları ve sağlık turizmi pazarındaki gelişim fırsatlarını inceleyip ortaya koymaktadır. Ayrıca, Bu çalışma Türkiye'nin sağlık turizmi sektöründe yabancı hasta kabulünü artırmak için atılması gereken stratejik adımları belirterek hem hastaneler hem de devlet için stratejik öneriler ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the dynamics of health tourism in the Turkish health sector. It captures the actual state of Turkiye's position in health tourism that accelerates in line with the expansion of global health tourism market, advances in technology, and with increasing international patient demands. The study employs data gathered from questionnaires filled out by 52 health professionals from 46 different hospitals in Turkiye. The findings of the study highlight the areas of concern for such issues as the impact of health tourism certifications on foreign patient admissions, strategic development recommendations that impact hospital choices, and technology spending. The study presents the competitive strengths, Turkiye's challenges, and development opportunities for health tourism market. It also emphasizes how Turkiye should pursue strategic steps towards boosting its foreign patient reception for the health tourism sector by outlining policy recommendations.