Development of pictorial humor styles scale for preschool children
Okul öncesi dönem çocukları için resimli mizah tarzları ölçeğinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 830747
  2. Yazar: BETÜL ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Mizah, insanların yaşamlarının farklı yönleri için etkili bir araç olarak görülmektedir. Yetişkinler gibi çocuklar da mizahı anlama, takdir etme ve üretme becerisine sahiptir ve mizah davranışları da gelişimleri, öğrenmeleri ve iyi oluşları üzerinde etkili olabilir. Öte yandan, mizah davranışları ve tercihlerindeki farklılıklar da hem olumlu hem de olumsuz farklı sonuçlar doğurabilir. Mizahın erken yaşlarda başlayan önemi göz önünde bulundurulduğunda, küçük çocuklarda mizah tercihlerini araştırmak bir gereklilik haline gelmektedir. Ayrıca mizah için bazı evrensel açıklamalar olsa da kültüre özgü açıklamalar yapmak çocukların mizahının daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir. Bu noktadan hareketle güvenilir ve geçerli bir ölçme aracı geliştirmek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu nedenle çalışmanın amacı, araştırmacıların okul öncesi çocuklarının mizah tarzları hakkında kendi yanıtlarını alarak bilgi edinmelerini sağlayabilecek, çocuklar için resimli bir mizah tarzları ölçeği geliştirmektir. Bu amaca ulaşmak için Mizah Tarzları Modeli ışığında ölçek geliştirme adımları uygulanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Çocukların gelişimsel özellikleri nedeniyle ölçek maddesi olarak resimler kullanılmıştır. Ölçek geliştirmenin yanı sıra çocukların demografik özellikleri yardımıyla nicel analizler yapılmıştır. Çocukların mizah örüntülerini daha derinlemesine anlamak için kümeleme analizleri yapılmıştır. Veri analizleri sonucunda elde edilen bulgular araştırma soruları doğrultusunda sunulmuş ve ilgili literatür yardımıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humor is seen as an effective tool for different aspects of people's lives. Like adults, children have the ability to understand, appreciate, and produce humor, and their humor behaviors also may have an effect on their development, learning, and well-being. On the other hand, differences in humor behaviors and preferences can also have different outcomes, both positive and negative. Considering humor's importance starting in the early years, learning about children's humor behaviors becomes a necessity. In addition, even if there are some universal explanations for humor, clarifying through culture-specific explanations may provide a better understanding of children's humor. From this point, developing a reliable and valid measurement tool creates the main purpose of this study. Thus, the aim of the study is to develop a pictorial humor styles scale for children which may enable researchers to learn about young children's humor styles by taking their own responses. To reach this aim, scale development procedures were applied in the light of the Humor Styles Model. Exploratory and confirmatory factor analyses were conducted in the scale development process. Because of children's developmental characteristics, pictures were used as scale items. In addition to scale development, quantitative analyses were made with the help of children's demographics. To have a deeper understanding of children's humor patterns, cluster analyses were made. As a result of the data analyses, the findings are provided in accordance with the research questions, and they are discussed with the help of the related literature.