Macroeconomic determinants of portfolio flows to Türkiye
Türkiye'ye yönelen portföy akımlarının makroekonomik belirleyicileri
  1. Tez No: 958437
  2. Yazar: OĞUZHAN BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ERHAN, DOÇ. DR. ATİLLA ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası Ticaret, Economics, Finance, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma Türkiye'ye yönelen portföy akımlarının makroekonomik belirleyicilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Küresel ve ülkeye özel finansal koşulların portföy yatırımları üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Ampirik analizde zaman serisi veri setleri ve Otoregresif Dağıtık Gecikme Modeli (ARDL) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular ülke risk priminin, reel efektif döviz kurunun, enflasyonun ve sanayi üretiminin Türkiye'ye yönelen portföy yatırımları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Makroekonomik istikrarın ve öngörülebilirliğin yabancı portföy yatırımlarını teşvik edici unsurlar olarak öne çıkması politika yapıcılar için yol gösterici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the macroeconomic determinants of portfolio flows to Türkiye. The effects of global and country-specific financial conditions on portfolio investments are analyzed. In the empirical analysis, time series data sets and Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model are employed. The findings showed that country risk premium, real effective exchange rate, inflation and industrial production have statistically significant effects on portfolio investments in Türkiye. The fact that macroeconomic stability and predictability stand out as inducing factors for portfolio investments is instructive for policy makers.