Emotional job crafting: Conceptual development, antecedents, and consequences
Duygusal iş şekillendirme: Kavramsal geliştirme, öncülleri ve sonuçları
  1. Tez No: 958438
  2. Yazar: ZEYNEP AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN BURCU RODOPMAN ACAR, PROF. DR. YASİN ROFCANİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
This thesis investigates how employees navigate emotional job demands (EJD) through two complementary studies. Study 1 employs the critical incident technique (CIT) to understand the underlying mechanisms by which employees cope with emotional job demands (EJD). We conducted semi-structured interviews with a purposively selected sample (N =15). The data analysis led to the development of an emotional job crafting model that integrates EJDs, emotional resources, and coping strategies, which we refer to as emotional job crafting strategies, and employee outcomes, alongside depicting the underlying mechanisms that explain their interrelations. Study 2 was designed to examine the underlying motivational mechanisms of one of the counterintuitive findings revealed in Study 1: the enactment of job crafting to navigate abusive supervision before leaving an organization. Adopting a scenario-based experimental design, data were collected from 247 participants. The findings revealed that abusive supervision elicits negative affect that attenuates promotion-oriented but augments prevention-oriented job crafting, which in turn cultivates turnover intention. Moreover, we found that perfectionistic concerns exacerbate the relationships among abusive supervision, negative affect, prevention-oriented job crafting, and turnover intention. However, perfectionistic strivings show no moderating effect. Overall, this thesis has advanced theoretical understanding and guided practical insights by revealing the strategies employees utilize in response to EJDs.
Özet (Çeviri)
Bu tez, çalışanların duygusal iş taleplerini (DİT) nasıl yönettiklerini araştıran iki çalışmadan oluşmaktadır. Çalışma 1'de, çalışanların DİT'lerle nasıl başa çıktıklarını açıklayan temel mekanizmaları anlamak için kritik olaylar tekniği kullanılmıştır. Amaçlı örnekleme yoluyla ulaşılan 15 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri analizi sonucunda DİTler, duygusal kaynaklar, duygusal iş şekillendirme adını verdiğimiz baş etme stratejileri ve çalışan sonuçlarını bütünleştiren bir duygusal iş şekillendirme modeli geliştirilmiştir. Ayrıca bu model, bahsedilen bileşenler arasındaki ilişkileri açıklayan temel mekanizmaları da içermektedir. Çalışma 2 ise, Çalışma 1'de elde edilen ilginç bulgulardan biri olan çalışanların istismarcı liderlikle baş etmek için işten ayrılmadan önce iş şekillendirme davranışını benimsemesinin ardındaki motivasyonel mekanizmaları ortaya çıkarmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu çalışmada, senaryoya dayalı deneysel bir tasarım benimsenmiş ve 247 katılımcıdan veri toplanmıştır. Bulgular çalışanların istismarcı liderlik karşısında olumsuz duygulanım hissettikleri ve bu olumsuz duygulanımın teşvik odaklı iş şekillendirme davranışını azalttığını, önlem odaklı iş şekillendirme davranışını ise artırdığını göstermektedir. Sonuç olarak, çalışanların işten ayrılma niyeti artmaktadır. Ayrıca mükemmeliyetçilik kaygılarının istismarcı liderlik, olumsuz duygulanım, önlem odaklı iş şekillendirme ve işten ayrılma niyeti arasındaki seri ilişkiyi pekiştirdiği bulunmuştur. Ancak mükemmeliyetçilik çabalarının anlamlı düzeyde bir düzenleyici etkisi bulunamamıştır. Genel olarak bu tez çalışması, çalışanların DİT'lere karşı göstermiş oldukları stratejileri inceleyerek kuramsal anlayışın derinleşmesine ve pratik uygulamalara katkı sağlamaktadır.