Asitle tohum ayırma yönteminin farklı dönemlerde hasat edilen domateslerde tohum kalitesine etkisi
The Effect of acid extraction on quality of sequentially harvested tomato seed lots
- Tez No: 95845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ASİTLE TOHUM AYIRMA YÖNTEMİNİN FARKLI DÖNEMLERDE HASAT EDİLEN DOMATESLERDE TOHUM KALİTESİNE ETKİSİ Yusuf SAMIT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. İbrahim DEMİR Bu çalışma sanayilik domates çeşidi olan Rio Grande (Lycopersicum escukntvm MuTj'de 1998 ve 1999 yılı vegetasyon dönemlerinde, en uygun hasat dönemi ve asitle tohum ekstraksiyon yöntemi kombinasyonunun belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede domates meyveleri 1998 yılında çiçeklenmeden 60, 70, 80 ve 90, 1999 yılında ise 50, 60, 70 ve 80 gün sonra hasat edilmiştir. Her hasat döneminden elde edilen pulpa doğal fermantasyon ve ticari HC1 (Hidroklorik asit, % 37'lik) kullanılarak pHl,2,3'e pulplarm ayarlanması ile asitle tohum ayırma yöntemi uygulanarak tohumlar ekstrakte edilmiştir. Doğal fermantasyonda meyve eti ve tohumları içeren pulp 48 saat ortam sıcaklığında tutulmuş, asitle ekstraksiyonda ise süre 10 dakika olarak uygulanmıştır. Yıkamadan sonra tohumlar 2 gün gölgede kurutulmuşlardır. Tohum kalite testleri olarak; çimlendirme testi, fide çıkış testi ve depo ömrü testleri kullanılmıştır. Hasat dönemleri içinde en iyi tohum kalitesi 70. gün hasadından (kırmızı sert yapıdaki meyveler) elde edilmiştir. Tohum ayırma yöntemleri içinde ise en iyi sonuçlar asitle ekstraksiyonun pH2 konsantrasyonundan elde edilmiştir. Erken (çiçeklenmeden sonra 50. gün) ve geç dönemlerde ki (çiçeklenmeden sonra 80. ve 90. gün ) hasatlarda her üç testte de tohum kalitesinde düşüşler gözlenmiştir. Doğal fermantasyon ve pHlkonsantrasyonunda, geç dönem hasatlarında canlılığın oldukça düştüğü belirlenmiştir. Yüksek asit konsantrasyonu erken hasatlarda tohumların kabuğunun kararmasına, geç hasatlarda ise meyve içinde çimlenme başladığından kökçüğün zarar görmesine neden olmuştur. 2000, 49 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Domates, ekstraksiyon yöntemleri, hasat dönemleri, çimlenme, fide çıkış oranı, tohum depo ömrü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF ACID EXTRACTION ON QUAUTY OF SEQUENTIALLY HARVESTED TOMATO SEED LOTS Yusuf SAMIT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. İbrahim DEMİR This research was conducted to determine the combination of the best harvest period and acid extraction method with regard to seed quality in processing tomato variety of Rio Grande (Lycopersicum esculentwn MUL) in 1998 and 1999. Fruits were harvested 60,70,80 and 90 Days After Anthesis (DAA) in 1998, whereas 50,60,70 and 80 DAA in 1999. In every harvest, pulp which was collected from fruits either was applied to natural fermentation or pH of the pulp was balanced to 1,2 and 3 by using HC1 (Hydrocloric acid, 37 %) for acid extraction. The period of natural fermentation was 48 hours, while acid extraction was just 10 minutes. Then seeds were washed with tap water and dried for two days under shade. Following the extraction, seeds were subjected to germination, seedling emergence and storage longevity tests as seed quality tests. Within the harvest periods, the best seed quality was obtained from seeds harvested 70 DAA (red-firm fruit). pH2 gave the best quality values among all extraction methods. Seed quality in earlier (50 DAA) and late harvests (80,90 DAA) declined, regarding all three tests. This was especially seen in pHl and natural fermentation treatments. inIn early harvests, one of the disadvantage of low pH acid extraction is darkening in the seed coat while in late harvests destructing the radicle since seeds started to germinate within the fruit 2000, 49 pages KEY WORDS: Tomato, extraction methods, harvest periods, germination, seedling emergence percentage, seed storage longevity. IV