Promoting children's well-being through a resilience-basedintervention program at the school context
Okul bağlamında psikolojik sağlamlığa dayalı bir müdahale programı ile çocukların iyilik hallerini destekleme
  1. Tez No: 958454
  2. Yazar: HATİCE PINAR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TOSKA, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde çocuklar, iyi oluşlarını olumsuz etkileyebilecek birçok risk faktörüyle karşı karşıyadır. Çocukların bu zorluklarla başa çıkabilmeleri için gerekli psikolojik sağlamlık becerilerinin geliştirilmesinde okul temelli müdahale programları önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, 7-11 yaş arası çocuklar için geliştirilen ve 11 oturumdan“Bilirsem Yapabilirim”programının etkililiğini değerlendirmektir. Üç farklı okuldan üçüncü, dördüncü ve beşinci sınıflar, müdahale (107 çocuk) veya kontrol grubuna (89 çocuk) rastgele atanmıştır. Çocukların psikolojik sağlamlık ve sosyal-duygusal beceri düzeylerini ölçmek amacıyla ön test ve son test değerlendirmeleri standardize testler aracılığıyla yapılmıştır. Ayrıca, ebeveynler ve sınıf öğretmenleri, çocukların sosyal faydalı davranışlarını ve zorlayıcı davranışlarını değerlendirmek amacıyla Güçler ve Güçlükler Anketini doldurmuşlardır. Niceliksel verilerin yanı sıra, ebeveynlerden program sonrası çocuklarda fark ettikleri değişimlere dair gözlemleri alınmıştır. Sonuçlar, çocukların bildirimlerine göre müdahale ve kontrol grupları arasında son testte sosyal-duygusal sağlamlık puanlarında anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Özellikle, üçüncü sınıf öğrencileri en büyük gelişmeyi göstermiştir. Ebeveynler, çocuklarının duygusal düzenleme, öz farkındalık, öz güven, problem çözme, sorumluluk ve sosyal ilişkiler gibi becerilerinde anlamlı gelişmeler bildirmiştir. Ayrıca, öğretmen değerlendirmeleri, müdahale grubundaki çocuklarda zorlayıcı davranışların zaman içinde kontrol grubuna göre kayda değer bir azalma olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, children face numerous risk factors that can impact their well-being. To address these challenges, it is essential to support the development of resilience skills in children that will enable them to cope with difficult situations. School-based intervention programs play a crucial role in fostering these skills among children. This study aims to evaluate the effectiveness of an 11-session resilience-based program,“I Can Do It If I Know”for children aged 7 to 11. Third, fourth, and fifth-grade classes from three schools were randomly assigned to the intervention group (107 children) or the control group (89 children). Pre-test and post-test assessments were conducted to measure the children's levels of resilience and social-emotional skills using standardized tests. Additionally, parents and class teachers completed the Strengths and Difficulties Questionnaire to assess children's prosocial and difficult behaviors. In addition to quantitative data, parents shared their observations about the changes they noticed in their children after the program. Results showed a significant difference in post-test social-emotional resilience scores between the intervention and control groups, as reported by the children. Especially, third graders showed the most improvement in their scores. Parents reported significant improvements in their children's skills, including emotional regulation, self-awareness, self-confidence, problem-solving, responsibility, and social relationships. Furthermore, teacher evaluations demonstrated a notable decrease in difficult behaviors over time among children in the intervention group compared to those the control group.