Şeker pancarı melası ve şeker pancarı lifinin hamur reolojik özellikleri ve ekmek kalitesi üzerine etkileri
Effects of sugar beet molasses and sugar beet fibre on dough rheological properties and bread quality
  1. Tez No: 958497
  2. Yazar: DAMLA UMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZBOY ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şeker pancarı melası (ŞPM), şeker pancarının işlenmesi sırasında son kristalizasyon aşamasından sonra ham şekerin ayrılmasıyla oluşan koyu renkli bir şuruptur. Şeker pancarı lifi, şeker pancarından serbest şekerin alınmasından sonra geriye kalan şeker pancarı posasından elde edilir. Fibrex (F) ticari olarak üretimi yapılan ve yaklaşık %67 oranında besinsel lif içeren önemli bir lif kaynağıdır. Bu araştırmada ŞPM (%3 ve %6, un esasına göre ağırlıkça) ile birlikte, farklı düzeylerde F (%2, %4 ve %6, un esasına göre ağırlıkça) kullanımının, hamurun absografik ve resistografik özellikleri ile ekmek yapım kalitesi, renk, tekstür ve duyusal özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. ŞPM ilavesi artarken % su absorpsiyon değeri düşmüş, stabilite değeri yükselmiş; F ilavesi arttıkça % su absorpsiyon değeri ve stabilite değeri yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Sugar beet molasses (SBM) is a dark syrup formed by the separation of raw sugar after the final crystallization stage during the processing of sugar beets. Sugar beet fiber is obtained from the remaining sugar beet pulp after the free sugar has been removed from the sugar beet. Fibrex (F) is an important fiber source that is commercially produced and contains approximately 67% dietary fiber. In this research, the effect of using SBM (3% and 6%, w/w) together with different levels of F (2%, 4% and 6 w/w, flour basis) on the absographic and resistographic properties of dough, bread making qualities, color, texture and sensory properties of bread were studied. As the SBM addition increased, the % water absorption value decreased and the stability value increased; as the F addition increased, the % water absorption value and the stability value increased.