Kamu yönetiminde risk esaslı denetim yaklaşımı: Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu örneği
The risk-based audit approach in public administration: The case of the Ministry of Health Inspection Board
- Tez No: 958507
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kamu yönetimi, artan hizmet taleplerine karşılık sınırlı kaynaklarla hareket etmek zorunda olduğundan, etkinlik, verimlilik ve hesap verebilirlik gibi temel ilkelere daha fazla önem vermek zorundadır. Bu kapsamda denetim, kamu kaynaklarının usule uygun şekilde kullanılıp kullanılmadığı hususunu ortaya çıkaran önemli bir rol üstlenmektedir. Klasik denetim yaklaşımı çoğunlukla geçmişe dönük ve tespit odaklı iken, yeni kamu yönetimi yaklaşımıyla birlikte diğer yeni denetim yaklaşımları gibi risk esaslı denetim yaklaşımı ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu yaklaşımla, kısıtlı sayılabilecek denetim kaynakları, risk barındıran alanlara yönlendirilebilmektedir. Bu çalışmada, risk esaslı denetim yaklaşımı teorik ve uygulama yönleriyle ele alınmış; denetimin tarihsel gelişimi, türleri ve ilkeleri incelenmiş; risk kavramı ile risk esaslı denetim arasındaki ilişki açıklanmıştır. Uygulama kısmında ise Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu örneği üzerinden risk esaslı denetimin kurumsal düzeydeki etkileri analiz edilmeye çalışılmıştır. Kurulun 2018 yılından itibaren uygulamaya koyduğu söz konusu denetim yaklaşımının, denetim sürecini daha planlı, önleyici ve yönlendirici hale getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, risk esaslı denetim sisteminin kamu kurumlarında denetim kapasitesini güçlendirebileceğini, kaynakların etkin ve verimli kullanımına katkı sunabileceğini ve kamu hizmetlerinde kaliteyi artırmaya yönelik önemli bir araç olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, risk esaslı denetimin diğer kamu kurum ve kuruluşlarında özellikle teftiş kurulu başkanlıkları ile diğer denetim birimlerinde yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
As public administration is required to operate with limited resources in the face of increasing service demands, it must place greater emphasis on fundamental principles such as effectiveness, efficiency, and accountability. In this regard, auditing plays a crucial role in revealing whether public resources are used in accordance with established procedures. While the classical audit approach is mostly retrospective and detection-oriented, with the emergence of the new public management paradigm, alternative audit approaches such as risk-based auditing have gained prominence. Through this approach, the relatively limited auditing resources can be directed toward areas that contain higher levels of risk. In this study, the risk-based audit approach is examined both theoretically and in terms of its practical applications; the historical development, types, and principles of auditing are analyzed; and the relationship between the concept of risk and risk-based auditing is explained. In the practical section, the institutional impacts of risk-based auditing are analyzed through the case of the Ministry of Health Inspection Board. It was concluded that this auditing approach, which the Board has implemented since 2018, has made the auditing process more systematic, preventive, and directive. The findings of the study reveal that the risk-based audit system has the potential to strengthen auditing capacity within public institutions, contribute to the effective and efficient use of resources, and serve as a significant tool for enhancing the quality of public services. In this regard, it is recommended that the risk-based auditing approach be expanded to other public institutions, particularly within the inspection boards and other audit units.